Zdraví v cajku

Kurare. Cesta exotického jedu z džungle na operační sály

Zdraví v cajku

Kurare. Cesta exotického jedu z džungle na operační sály
Amazonská džungle, šípové hroty, domorodec

Plzeň

Slovo kurare zná řada lidí asi hlavně z dobrodružných knih. Používá se k označení jedu, kterým jihoameričtí indiáni napouštěli hroty svých šípů. S nimi pak v amazonské džungli lovili zvířata. Už méně se ví, že právě kurare přineslo významnou změnu v moderní medicíně, která umožnila bezpečnější provádění mnoha operací.
Vladimír Šťovíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Víte, že z šípů amazonských indiánů výrazně změnil moderní medicínu. Příběh, který nevyšel z pera žádného romanopisce, ale napsal sám život, nám přichází vyprávět Miroslav Šuta.

  • Pane doktore, vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Těmi romanopisci bychom ale začít mohli. Dneska se totiž budeme točit kolem slova Kural, které lidé můžou znát i z dobrodružných románů. Je to tak? Ano, je to tak.

  • Kuřáren mnoho lidí zná právě z dobrodružných knížek, protože když si četli o jihoamerických indiánech, tak se dozvěděli, že domorodci namáčeli hroty s výší půdu kuřáren. Jedná se vlastně o směs, kterou ti místní obyvatelé vyráběli z některých lián a dalších rostlin a toku. Ráda je vlastně zkomolený název pro místní označení zabít ptáka.

Ostatní také poslouchají