Zaostřeno

Pod hranicí chudoby žilo v roce 2022 víc než milion Čechů. Pomoct by jim mohlo darované nespotřebované jídlo

Zaostřeno

Pod hranicí chudoby žilo v roce 2022 víc než milion Čechů. Pomoct by jim mohlo darované nespotřebované jídlo
Jídlo uskladněné v ledničce (ilustrační foto)

Plus

Na jaké překážky naráží darování jídla? Proč nemají povinnost darovat neprodejné zboží i výrobci? Je vůbec možné darovat už uvařené porce třeba z jídelen?
Lucie Pávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 15000 korun. Tolik by ročně mohla ušetřit čtyřčlenná rodina, kdyby nevyhazovala potraviny. Důvody pro šetrnější zacházení s jídlem přitom nejsou jen finanční, ale i ekologické a sociální. Pod hranicí chudoby žilo v roce 2022 víc než milion Čechů. Právě jim by nespotřebované jídlo, ať už z obchodů, jídelen nebo domácností, mohli dál posílat charity. Na jaké překážky naráží darování jídla? Proč nemají povinnost darovat neprodejné zboží i výrobci. A je vůbec možné darovat už uvařené porce třeba z jídelen? Otázky pro následující pořad. Dobrý poslech přeje Lucie Páchová.

  • Zaostřeno.

  • Začněme ale u něčeho pozitivního. K těžkým tématům, doslova tunám vyplýtvaných potravin, se dostaneme za chvíli. V šetření jídlem se totiž stává populární i na sociálních sítích. Na facebookové stránce nesněz ano, Praha sdílí přes 14000 lidí fotky jídla, které zachránily před vyhozením. Za profilem stojí stejnojmenný projekt, který funguje i v dalších městech. Aplikace nesníženou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají