Vize z krize

Spisovatelka Radka Denemarková: Vize pro svobodu. Virus nám dal na vybranou – demokracie, totalita?

Vize z krize

Spisovatelka Radka Denemarková: Vize pro svobodu. Virus nám dal na vybranou – demokracie, totalita?
Radka Denemarková

Plus

Spisovatelka Radka Denemarková má zkušenosti s tím nejtvrdším z režimů: její práce ji přivedla do Číny, totality, kterou na rozdíl od mnoha politiků neobdivuje. Část první vlny pandemie navíc strávila na Tchaj-wanu, v zemi, která pandemii jako jedna z mála svobodných ustála. Denemarková varuje před populismem a technokracií. Jak bychom podle ní mohli z pandemie vyjít jako lidštější lidé, začlenění do svobodných společností? Poslechněte si esej v podání autorky.



Účinkují: Radka Denemarková, Vítek Svoboda
Připravili: Petr Šabata, Radek Kedroň, Anna Herza Tydlitátová, Edita Kudláčová
Dramaturgie: Zuzana Rejchová
Zvuk: Jaroslav Pokorný
Hudba: Martin Bonus Hůla
Premiéra: 2021-01-22

Fotografie: Michaela Danelová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcastovou sérii ČRo Plus a serveru iROZHLAS vize z krize. Vaši nezbytnou intelektuální výbavu pro rok 2021. Já jsem Vítek Svoboda a vítám vás u dalšího dílu.

  • Vy z krize odborníci z iniciativy síť k ochraně demokracie.

  • Hodnotili i v roce 2020 fungování veřejné správy v Česku. Jeden ze závěrů hodnocení první poloviny minulého roku. S ní nárůst populismu. Olga Krupauerová, doc. na katedře správního a finančního práva, v expertní zprávě doslova píše záležitosti vysoce odborné, které by měly být řešeny na základě vysoce odborných stanovisek a analýz, jsou řešeny dle poptávky lidu. Takový systematický postup vlády lze označit za zjevný a pro budoucnost nebezpečný populismus. Populismus probuzeného a podpořeného COVIDem se bojí i spisovatelka Radka Denemarková, autorka eseje pro podcast vize z krize. Má totiž zkušenosti s tím nejtvrdším z režimů. Její práce jí přivedla do Číny totality, kterou na rozdíl od mnoha politiků neobdivuje. Stejně jako její knihy, i autorčin příspěvek do našeho podcastu v sobě nese apel, jak bychom mohli z pandemie vyjít jako lidštější lidé, začlenění do svobodných společností. Poslechněte si její vizi.

Více z pořadu