Věda Plus

Poslechněte si úterní Vědu Plus s Renatou Kropáčkovou

Věda Plus

Poslechněte si úterní Vědu Plus s Renatou Kropáčkovou
Vypuštěný rybník Prostřední

Plus

Upravovat pitnou vodu bude v budoucnu náročnější a zřejmě i dražší. Jak potvrdili jihočeští vědci spolu s norskými kolegy, v povrchových vodách přibývají přírodní organické látky. A to vlivem klimatické změny nebo hospodaření v rybnících. Jak dopadla analýza povrchové vody v povodí tří důležitých zdrojů většiny pitné vody pro jižní Čechy?
Renata Kropáčková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobré úterní odpoledne ve vědě. Plus se dnes soustředíme na následující náměty. Jak vypadá předsudečné násilí na lidech se zdravotním postižením? Co zjistil výzkum ojedinělý v českém prostředí? Nový přístroj vědců z ČVUT umí měřit kvalitu mobilního signálu i za jízdy autem nebo vlakem. O pokusného měření byl i náš reportér, se kterým se spojíme. A je pitná voda v Česku připravena na budoucnost? Na to se zaměřil i jeho čeští vědci spolu s norskými kolegy. S výsledkem vás také seznámí v nadcházejících minutách. Od mikrofonu zdraví Renata Kropáčková.

  • Věda plus.

  • Je to tak časté, že si toho dotyčný nebo dotyčná už přestávají všímat. Každodenní předsudečné projevy a institucionální diskriminace vůči lidem se zdravotním postižením nemusí být páchány hned s úmyslem ublížit, a přesto mohou ubližovat jako nevyžádané projevy lítosti. Co vede lidi k úmyslnému napadení, které může být slovní i fyzické, sexuální i ekonomické. Na to se snaží odpovědět výzkum, první svého druhu ve střední Evropě, který provedla organizace i justici a snaží se díky němu porozumět předsudečnému násilí a diskriminaci lidí s tělesným postižením z pohledu oběti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu