Věda Plus

Bezpilotní aerotaxi pohání elektřina a uveze čtyři cestující. Do jeho vývoje se zapojili i čeští odborníci

Věda Plus

Bezpilotní aerotaxi pohání elektřina a uveze čtyři cestující. Do jeho vývoje se zapojili i čeští odborníci
Autonomní bezpilotní letoun. Na snímku kabina v reálné velikosti

Plus

Poslové nejextrémnějších procesů ve vesmíru – kdo to jsou? Přiblížíme s fyzikem, který získal ocenění za jejich zkoumání. Jak se vyhnout internetovému podvodu nebo jak si vytvořit dostatečně silné heslo? V Česku zahájila provoz první plnicí stanice na biometan, palivo pro nákladní dopravu vyráběné z odpadů. V čem je jeho největší potenciál?
Martin Matějka

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • + s Martinem Matějkou. A o čem budeme mluvit? Poslové nejextrémnějších procesu ve vesmíru? Kdo to jsou? Přiblížíme za okamžik. S fyzikem, který získal ocenění za jejich zkoumání. Jak se vyhnout internetovému podvodu nebo jak si vytvořit dostatečně silné heslo. V Česku zahájila provoz první plnící stanice na biometan anebo pro nákladní dopravu vyráběné z odpadů. V čem je jeho největší potenciál? A letecký průmysl vyvíjí malé bezpilotní letouny pro cestující? Do vývoje se zapojili i čeští odborníci. Za chvíli povíme, jak by podle nich mohla vypadat doprava budoucnosti. Nejen o těchto tématech budeme mluvit ve vědecké půlhodině ČRo Plus. Dobrý poslech vám přeje Martin Matěj.

  • Kam.

  • Kdo jsou poslové extrémních procesu ve vesmíru? Tak to zkoumá fyzik Jakub i Vícha, který vyvinul novou metodu, jak komplexně studovat složení kosmického záření a kosmické záření je proud rychle se pohybujících částice dopadajících do zemské atmosféry Jakub Vích a svou metodu zdokonaloval a i nadále bude moct zdokonalovat. A to díky novému týmu, který si založí i s pomocí prémie Lumíra agentur. Ta obsahuje podporou pěti vědcům ve výši až 4 milionů korun ročně na dobu maximálně pěti let a na konci října mu ji předala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. No a fyzik Jakub Vích a z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR je naším hostem ve studiu. Dobrý den.

Více z pořadu