Leonardo Plus

Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky

Leonardo Plus

Nová generace výpočetní techniky? Kvantové počítače využívají ke zpracování dat jevy kvantové fyziky
Kvantový počítač

Plus

Data reprezentují kvantové bity neboli qubity. Jak kvantové počítače modelují složité fyzikální systémy? A jaké informace nám mohou v budoucnu poskytovat o jejich chování? Kde se kvantové počítače využívají a jaký je jejich potenciál? Hosty pořadu Leonardo Plus jsou vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský a informatik Jakub Mareček z ČVUT. Moderuje David Slížek.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ji vyřešit řadu problémů, na které dnešní superpočítače nestačí, nebo třeba prolomit dnešní nejpokročilejší šifrování. Kvantové počítače. Jak fungují, co všechno už umí a jak pokračuje jejich vývoj. Vítejte u poslechu speciálu k vidění v digitálním světě v roce 2023. Od mikrofonu vás zdraví David Slížek.

  • Mými hosty jsou pravidelný komentátor pořadu on-line. Plus redaktor deníku n Petr Koubský a Jakub Mareček z katedry počítačů elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze. Dobrý den, pánové.

  • Pěkný den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají