Svět ve 20 minutách

Alžběta II. poodhalila svůj vnitřní neklid pouze jednou. Když rok 1992 označila za svůj „annus horibilis“, tedy hrozný rok

Svět ve 20 minutách

Alžběta II. poodhalila svůj vnitřní neklid pouze jednou. Když rok 1992 označila za svůj „annus horibilis“, tedy hrozný rok
Alžběta II. se svým novomanželem Philipem zdraví davy po svatebním obřadu, 20. listopad 1947

Plus

Aby mohla dědičná monarchie fungovat v demokratickém světě, musí občané přijmout trochu fikce a věřit, že královská rodina, stojící nad politikou, může reprezentovat národ a jeho hodnoty. Od panovnického rodu to ovšem vyžaduje dost práce. Královna Alžběta II. zažila během své vlády nespočet skandálů, které rodinou otřásaly. Vzpomínat se na ni ale bude zejména proto, jak důstojně a dlouho panovala, píše v komentáři amerického deníku The New York Times novinář Serge Schmemann.
Magdaléna Fajtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Královna Alžběta druhá definovala podobu konstitučního monarchy v Evropě i ve světě.

  • Ukrajinci, působící v čele samospráv okupovaných území, kteří spolupracují s Rusy, čelí čím dál častějším útok.

  • U za vlády prezidenta Si Ťin-pchinga se v Číně prudce rozšířil o ukládání domácího vězení. Proč je to tak častý trest?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají