Seriál Radiožurnálu

Češi si v lednu zvolí nového prezidenta, vybírat budou mezi devíti kandidáty. Jak se bude hlasovat? (2/5)

Seriál Radiožurnálu

Češi si v lednu zvolí nového prezidenta, vybírat budou mezi devíti kandidáty. Jak se bude hlasovat? (2/5)
Prezidentská standarta na Pražském hradě

Radiožurnál

Zhruba za dva týdny začnou Češi v pořadí třetí přímé prezidentské volbě vybírat novou hlavu státu. Kandidátů je devět. Podle předsedy volebního senátu Tomáše Langáška  byl před deseti lety volební zákon dopisovaný narychlo a měl by se upravit, aby z něj bylo zřejmé, za jakých podmínek se mohou kandidáti přihlašovat. Ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí STAN už dříve řekl, že chce o podobě volebního zákona v budoucnu jednat.
Jana Čermáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zhruba za dva týdny začnou Češi v pořadí třetí přímé prezidentské volbě vybírat novou hlavu státu. Kandidátů je devět. Podmínky splnili poslanci Andrej Babiš z hnutí ANO a Jaroslav Bašta z SPD, podnikatel Karel Diviš, nezávislí senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, generál Petr Pavel, šéf odborové centrály Josef Středula a někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Volební místnosti budou pro první kolo otevřené v pátek 13. a v sobotu 14. ledna. V polovině prosince vrátil Nejvyšší správní soud mezi kandidáty podnikatele Karla Diviše. Z lednové volby naopak vyřadil Denisu Rohanovou. Podle předsedy volebního senátu Tomáše Langáška soudní spor způsobily nejasnosti ve volebním zákoně. Ten byl podle něj před 10 lety dopisování narychlo a doteď platí bez velkých změn. Ministerstvo vnitra by ho proto mělo podle Langáška upravit, aby z něj bylo zřejmé, za jakých podmínek se můžou kandidáti přihlašovat.

  • V té otázce třeba vícenásobných nominací ze strany poslanců a senátorů Ministerstvo vnitra názor volebního senátu nerespektuje, doslova ho ignoruje. Tvrdí, že každý poslanec či senátor má právo navrhovat kandidáty více, aniž by vůbec nezmínil o právní názor Nejvyššího správního soudu, který je zcela opačný ministr vnitra Vít Rakušan z hnutí.

  • Stan už dřív řekl, že chce o podobě volebního zákona v budoucnu jednat. Z hlediska pravidel je podle Tomáše jírovce z odboru voleb Ministerstva vnitra vybírání nové hlavy státu nejjednodušší. Každý kandidát bude na samostatném hlasovacím lístku.

Ostatní také poslouchají