Řečí peněz

Sankce jsou bezzubé. Pokles ekonomiky o 11 procent si Rusko může dovolit, kritizuje ekonom Marek

Řečí peněz

Sankce jsou bezzubé. Pokles ekonomiky o 11 procent si Rusko může dovolit, kritizuje ekonom Marek
ekonom společnosti Deloitte David Marek

Plus

Ruská ekonomika by v letošním roce měla poklesnout o 11 procent, ta ukrajinská ale o 45 procent. „Přestože zavádíme stále nové a nové sankce, tak vidíme, že jsou relativně bezzubé. 11 procent je něco, co si země, která je natolik agresivní, že napadne svého souseda, může dovolit. A je asi ochotná to snést. Salámovou metodou sankcí jsme nedosáhli téměř ničeho,“ říká hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Inflace v Česku stále roste a láme další rekordy. V březnu meziročně dále zrychlila na 12 celých a sedm desetin %, a to hlavně kvůli zdražení pohonných hmot. Oproti únoru ale rostly také ceny elektřiny, plynu a dodávek tepla, a to o necelá dvě %. Rostoucí ceny přitom netrápí pouze spotřebitele. Výrazně zvedají náklady také firmám. A mohou se zatím české podniky dovolit přenést všechnu tíhu zdražování na spotřebitele? Jak je zvyšování cen nás ještě čeká a jak dlouho ho tuzemský podnikatelský sektor bude schopen unést, aniž by musel zásadně restrukturalizovat anebo omezit výrobu. Nejen o tom budeme mluvit s naším dnešním hostem, kterým je hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Já vás vítám ve studiu. Pěkný den.

  • Děkuji za pozvání. Dobrý den.

  • Od mikrofonu přeje příjemný poslech příštích minut Naďa Bělovská.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají