Řečí peněz

Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost, soudí ekonom Švejnar

Řečí peněz

Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost, soudí ekonom Švejnar
Obchodní válka USA s EU

Plus

Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Díl výrobě elektřiny z uhelných zdrojů dosáhl 27 %, což je historicky nejnižší úroveň. Když se podíváme na konec uplynulého tisíciletí, tak tehdy měl ČEZ podíl uhelných zdrojů na úrovni 80 %.

  • Naopak podíl elektřiny vyrobené z jaderných a obnovitelných zdrojů meziročně mírně vzrostl. Lesní požáry na havajském ostrově mají zabili už 36 lidí. Místní úřady se obávají, že počet obětí poroste. Oheň zasáhl i městečka ve vnitrozemí ostrova a některé obyvatele donutil k útěku na moře. Stovky rodin a 1000 návštěvníků ostrova museli vyhledat nouzové útočiště. Oheň na ostrově mají rozdmýchává silný vítr, který souostroví zasáhl na okraj hurikánu Dora. Ten ho mají minul asi o 800 km.

  • Nad městečky ostrova malují se vznášejí oblaka tmavě šedého dýmu. Zástupkyně guvernéra státu Havaj Silvie Lišková uvedla, že se úřady připravovaly na velké lijáky a záplavy. S tak rozsáhlými požáry ale nepočítal nikdo. Oheň zachvátil i historické domy na hlavní třídě městečka lajna, kde žije 13000 lidí. Kvůli silnému větru o rychlosti až 97 km/h není možné dohašení zapojit vrtulníky. Důsledku požáru docházelo k výpadkům elektřiny i mobilního signálu. Lidé v postižených oblastech se ani nemohli dovolat na tísňovou linku. Na pomoc vyslala vláda Havaj a hasiče z ostrova o váhu a aktivovala také Národní gardu, chce Spojených států. Pavel Novák, ČRo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají