Ranní Plus

První složitou zimu máme za sebou, čekají nás ještě dvě. Zásobníky plynu jsou plné, uklidňuje vyslanec Bartuška

Ranní Plus

První složitou zimu máme za sebou, čekají nás ještě dvě. Zásobníky plynu jsou plné, uklidňuje vyslanec Bartuška
plynovod

Plus

Putinovo vydírání plynem skončilo, evropská energetická krize ještě ne, tvrdí napohled rozporuplně předpovědi zpravodajských agentur k nadcházející zimě. Před rokem byla situace dramatičtější, ceny plynu atakovaly maxima a byly téměř 340 eur za kWh. Vláda v horečné snaze vyhnout se katastrofě, oznamovala, že má zamluvenou kapacitu na právě otevřeném LNG terminálu v nizozemském Eemshavenu.
Tomáš Pavlíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte.

  • A to v šest hodin v osm hodin a šest a půl minuty. Putinovo vydírání plynem skončilo. Evropská energetická krize ještě ne z něj. I na pohled rozporuplně předpovědi zpravodajských agentur k nadcházející zimě. Právě před rokem byla situace dramatičtější. Cenu plynu atakovali svá maxima a vláda v horečné snaze vyhnout se katastrofě oznamovala, že má zamluvenou kapacitu na právě otevřeném LNG terminálu v nizozemském Eindhovenu. Ceny plynu jsou teď asi na desetině těch loňských. Plynové terminály naplněné skoro po okraj. A kabinet žhavý další želízka v ohni. Třeba spojení s německým terminálem na ostrově Rujána. V průběhu vysílání jsem se zeptal zvláštního vyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky, jak se Evropa připravilo na zimu.

  • Stále říkám, že nás od začátku války Ruska s Ukrajinou čekají jako celou Evropu, jde mnohem ČR tři složité zemi do první nejtěžší máme za sebou, ale ještě pořád máme před sebou dvě složité zemi. Může stát leccos, včetně fyzického útoku na rok skončit infrastrukturu. Za dva týdny bude výročí narození do vzduchu plynovodu Nord Stream jedna a dva.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají