Ranní interview

V Česku chybí až 60 tisíc dárců krve, varuje prezident Červeného kříže. Jak postupovat, když se chcete stát jedním z nich?

Ranní interview

V Česku chybí až 60 tisíc dárců krve, varuje prezident Červeného kříže. Jak postupovat, když se chcete stát jedním z nich?
Darování krve

Radiožurnál

Světový den dárců krve připadá na 14. červen. „V České republice by mělo být o 50–60 tisíc dárců krve více, což znamená, že by se ročně mělo pro dárcovství rozhodnout asi 35 tisíc lidí,“ popisuje prezident Českého Červeného kříže Marek Jukl. Nejvíce je v populaci krevní skupiny A+, nejméně AB-. „Bylo by chybou, kdyby si někdo řekl: Mám krevní skupinu, které je více, a proto se nemusím stát dárcem krve,“ dodává. Darovat může zdravý člověk mezi 18–65 lety s váhou nad 50 kg.
Jiří Chum

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Připoj se a zachraňují životy. To je motto letošního světového dne dárců krve, který připadá právě na dnešek. Je to poděkování těm, kteří krev dávají dobrovolně a bezplatně. V Česku je teď registrovaných zhruba 250000 dárců. Transfuzní stanice by jich ale potřebovali více.

  • Více krve a dárců by teď uvítali například ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze nebo ve Fakultní nemocnici v Ostravě. A třeba v Hradci Králové musí hledat 1000 nových dárců ročně, aby nahradili počet těch, kteří už krev darovat nemohou. Královéhradecká nemocnice teď podle mluvčího Jakuba Sochora lidi vyzvala, aby přišli ještě před létem.

  • Po návratu z dovolených v některých případech hrozí dočasné vyřazení z odběru krve například při cestování mimo Evropu nebo při cestování po Evropě do zemí s výskytem západočeské horečky apod..

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají