Ranní interview

Hnutí ANO posílilo, ale nejde o zářivé vítězství. Piráti voliče nepřesvědčili, hodnotí výsledky voleb Honzejk

Ranní interview

Hnutí ANO posílilo, ale nejde o zářivé vítězství. Piráti voliče nepřesvědčili, hodnotí výsledky voleb Honzejk
Volby v Holešově

Radiožurnál

Letošní komunální a senátní volby jsou definitivně za námi.  Za úspěch je považuje většina vládní koalice, ale i opoziční ANO a SPD.  I podle komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka mohou být spokojeni svým způsobem všichni lídři větších stran a uskupení. Co volby ukázaly u levicových stran, které nejsou ve Sněmovně?
Vojtěch Bidrman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Letošní komunální a senátní volby jsou definitivně za námi. Za úspěch je považuje většina vládní koalice, ale i opoziční ano a SPD. Pojďme to teď rozklíčovat s komentátorem Hospodářských novin Petrem Honzejkem. Dobré povolební ráno.

  • Hezké ráno. Zastavme se nejdřív u komunálních voleb. Kdo je tedy vítězem? Protože spokojenost vyjádřil i prakticky všichni lídři větších stran a uskupení opravdu můžou být spokojení všichni.

  • No, svým způsobem ano, protože když Andrej Babiš tvrdil, že komunální volby budou referendem o vládě Petra Fialy, tak to může vcelku v pohodě interpretovat tak, že nevyhrál. Ano, posílilo celorepublikově. Ten jeho výsledek je lepší. Posílilo v Praze dokonce o pět %, takže se to dá interpretovat jako vítězství v referendu. Jenomže z druhé strany vládní strany mohou tvrdit, že Andrej Babiš sfér jsem nevyhrál z toho prostého důvodu, že například ano v minulých volbách získalo 11 krajských měst a v těchto volbách ano, vyhrálo pouze v uvozovkách osmi krajských městech. Například samostatná ODS suverénně vyhrála v Českých Budějovicích, koalice spolu vyhrála, v Plzni, dokonce získala i Brno, takže skutečně si to každý může interpretovat podle svého. Ale celkově bych řekl, že ano. Posílilo, ale ne natolik, aby to mohlo vydávat za nějaké zářivé vítězství typu nějaké tsunami takové, jaké se odehrála v roce 2008 v podání ČSSD.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají