Radioporadna

Znáte hodnotu kreatininu ve své krvi? Jednoduché vyšetření ukáže, zda jsou vaše ledviny v pořádku

Radioporadna

Znáte hodnotu kreatininu ve své krvi? Jednoduché vyšetření ukáže, zda jsou vaše ledviny v pořádku
Krvinky v počítačové simulace

Hradec Králové

Ledvinám se věnujeme v dnešní radioporadně. V létě je nutné více než kdy jindy myslet na pitný režim. A mnozí lidé možná o tom, že mají nemocné ledviny, ani nevědí. Mnoho pacientů přijde k lékaři až ve stadiu selhání ledvin, přitom existuje jednoduchý způsob, jak tohle onemocnění odhalit včas. 
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ledvinám se budeme věnovat v dnešní rady o poradně ČRo Hradec Králové. V létě je víc než kdy jindy nutné myslet na pitný režim. Možné nás poslouchají i ti, kteří mají chronické onemocnění, případně o tom, že mají nemocné ledviny, ani nevědí. Mnoho pacientů s nemocnými ledvinami přijde až ve stádiu jejich selhání. Existuje přitom jednoduchý způsob, jak onemocnění odhalit včas. Takže o diagnostice a prevenci a také transplantacích a úrovni nefrologické péče u nás teď budeme mluvit konkrétně s primářkou nefrologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové paní doktorkou Michaelou Matyskovou Kubišovou. Paní primářko, vítejte u nás. Dobré dopoledne. Dobré dopoledne. Děkuji za pozvání. Zvyšuje se počet lidí, kteří mají ledviny nemocné?

  • Určitě se v čase tento počet lidí zvyšuje a i když v posledním období je tam takové propagaci a toho onemocnění vedena velká pozornost. Nicméně myslím si, že pořád to nemá ten dostatečný klasický výstup, protože většina lidí ví, jakou má hodnotu glykémie, jaký má, jaký má krevní tlak, jaký má cholesterol. Mohla bych se zeptat vás, i když nechci personalizovaná.

  • Zdali je to o sobě, víte, nevím. To byste měla vědět. Nicméně málokdo ví, jakou má hodnotu kreatininu, což je taková látka v krvi, která nám říká, za ty ledviny jsou nebo nejsou nějakým způsobem postižené. A to je takový základ, který se dá jednoduše stanovit. Skrbek z krve u praktického lékaře a málokdo to ví. Takže i když ta kampaň na onemocnění ledvin je jakoby mohutná, tak si myslím, že stále ty pacienti, respektive spoluobčané o tom nemají dostatečné povědomí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu