Radioporadna

Rychlá pomoc pracuje pro mozek. Při mrtvici hynou každou minutu miliony neuronů. Jaké jsou příznaky?

Radioporadna

Rychlá pomoc pracuje pro mozek. Při mrtvici hynou každou minutu miliony neuronů. Jaké jsou příznaky?
Mozek

Hradec Králové

Cévní mozkové příhody, lidově řečeno mrtvice, jsou tématem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové. Mozek patří stále k hodně neprobádaným místům, ale pravdou je, že diagnostikovat a léčit toho umí lékaři čím dál víc. A když se objeví krevní sraženina, tak vědí, že rychlost hraje důležitou roli. 
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Cévní mozkové příhody, lidově řečeno mrtvice budou dnešním tématem Radiofóra dny ČRo Hradec Králové. Mozek patří stále k hodně neprobádaným místům, ale pravdou je, že diagnostikovat a léčit z toho umí lékaři. Čím dál, tím víc. A když se objeví krevní sraženina, tak vědí, že rychlost hraje důležitou roli. Nejen o tom teď budeme víc mluvit s prof. Antonínem krajinou z radiologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové. Vítejte u nás. Dobré dopoledne. Dobrý den. Vy jste první, kdo pacienty s podezřením na tu mrtvici vědí? Ne.

  • Ne, jsou to pacienti, jsou to lékaři oddělení emergenci mu urgentního příjmu a to je neurolog, který má za povinnost o pacienta vyšetřit. A pokud shledá ty základní příznaky, které splňují kritéria na závažnost a tu konstelaci těch příznaků, tak se indikuje i častěji se to vyšetří.

  • Takže pak rychlý přesun k vám a tam už to sviští.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají