Pro a proti

Přesunem ambasády do Jeruzaléma bychom taky mohli porušit mezinárodní právo, domnívá se bývalý šéf diplomacie Petříček

Pro a proti

Přesunem ambasády do Jeruzaléma bychom taky mohli porušit mezinárodní právo, domnívá se bývalý šéf diplomacie Petříček
Tomáš Petříček

Plus

Prezident Miloš Zeman v závěru mandátu obnovil apel na přestěhování české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. „Existuje celá řada faktorů, které mluví pro, abychom přesunuli velvyslanectví do hlavního města Izraele v západním Jeruzalémě,“ říká ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. „Byl bych k tomu zdrženlivý a důvody jsou jak praktické, tak i právní. V neposlední řadě morální,“ míní analytik Ústavu mezinárodních vztahů a exministr ČSSD Tomáš Petříček. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prezident Miloš Zeman v závěru svého mandátu obnovil apel na přestěhování české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. V našem vysílání řekl, že očekává, že se ambasáda přestěhuje ještě do konce jeho funkčního období, tedy do začátku března.

  • Požádal jsem Petra Fialu, abychom společně navštívili Izrael při příležitosti přesunu české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma.

  • Předseda vlády Petr Fiala je sice myšlence české ambasády v Jeruzalémě nakloněný, v současnosti, ale v časech války na Ukrajině má podle něj vláda jiné priority. Měla by se ČR jako jediná země EU přidat ke Spojeným státům, Kosovu, Hondurasu a Guatemaly a přestěhovat ambasádu do Jeruzaléma, jehož status zůstává zásadním sporem k izraelsko-palestinskému konfliktu. Nebylo by to v rozporu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN a mezinárodním právem. Nebylo by vhodnější, aby český velvyslanec, respektive nová velvyslankyně nadále úřadovala z Tel Avivu?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají