Pro a proti

Pražský hrad byl sídlem českých králů. Pozici prezidenta v parlamentní demokracii neodpovídá, míní Kalousek

Pro a proti

Pražský hrad byl sídlem českých králů. Pozici prezidenta v parlamentní demokracii neodpovídá, míní Kalousek
Půlmilionovou armádu státních zaměstnanců nejde uživit z daní, které vybíráme, říká Kalousek

Plus

Od 8. března bude mít Česká republika nového prezidenta. Měl by i nadále úřadovat z Pražského hradu? Nebo by bylo lepší, kdyby se přestěhoval ze sídla králů do civilnějších prostor? „Měl by tam zůstat. Je to sídlo hlav českého státu po staletí a veřejnost je na to zvyklá,“ míní bývalý šéf Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé. „Kdyby prezident neměl sídlo na Pražském hradě, výrazně by to přispělo ke zcivilnění úřadu,“ říká bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Měl by prezident sídlit dál na Pražském hradě, nebo by bylo lepší, kdyby se přestěhoval? Tato otázka se objevila už několikrát. Naposledy ji vyvolala Pirátská strana, když přišla s návrhem na změnu sídla prezidenta. Zatím sice nic nenasvědčuje tomu, že by ke stěhování prezidenta mělo dojít, protože politikům se takový nápad dosud spíš nezamlouval. Piráti ale svým návrhem oživují debatu na toto téma. Přispěla by změna sídla prezidenta k tomu, aby tato funkce byla vnímána civilněji? Nebo si Češi spojují hlavu státu s Pražským hradem do té míry, že by případná změna zbavila tento úřad?

  • Důležité symboliky pro a proti Lukáše Matošky.

  • A našimi hosty k tomuto tématu tady ve studiu plusu už jsou bývalý ministr financí a bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají