Pro a proti

Podpora stavebního spoření je neefektivní. Velká část navíc nejde na bydlení, říká poslanec. To je mýtus, nesouhlasí zástupce stavebních spořitelen

Pro a proti

Podpora stavebního spoření je neefektivní. Velká část navíc nejde na bydlení, říká poslanec. To je mýtus, nesouhlasí zástupce stavebních spořitelen
Českomoravská stavební spořitelna (ilustrační foto)

Plus

Vláda zvažuje, že kvůli úsporám zruší státní podporu stavebního spoření. „Stavební spoření vzniklo v době, kdy nebyly takové úspory, nebyl rozvinutý bankovní ani hypoteční trh a poměr státního příspěvku k platům a k cenám nemovitostí byl úplně jiný,“ říká poslanec Vojtěch Munzar (ODS). „Stavební spořitelny jsou etablovaná infrastruktura, která plní společenskou roli,“ nesouhlasí předseda Asociace českých stavebních spořitelen Libor Vošický. 
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda zvažuje, že kvůli úsporám zruší státní podporu stavebního spoření. Vicepremiér Ivan Bartoš z Pirátské strany k tomu ve vysílání ČT řekl že to je jakýsi zvyk, takový způsob spoření, byť ho stále lidé uzavírají, ale ten státní příspěvek, tak požerou možná ty banky na tom, že spravují tento titul.

  • Stavební spořitelny do toho přicházejí s nápadem, jak tento druh spoření zachránit. Mohlo by se podle nich propojit s dotačními programy na snížení energetické náročnosti bydlení, třeba na zateplení. Dávala by taková změna smysl, protože by umožnila snadné rozdělování peněz z evropských fondů. Nebo už v současnosti nemá význam, aby stát podporoval stavební spoření v jakékoli podobě a bylo by účelnější, kdyby zvolil jinou formu podpory bydlení.

  • Pro a proti Lukáše Matošky.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu