Pro a proti

Podpora místní produkce? Jen PR sdělení řetězců. Jde jim hlavně o zisk, soudí zástupce ovocnářů

Pro a proti

Podpora místní produkce? Jen PR sdělení řetězců. Jde jim hlavně o zisk, soudí zástupce ovocnářů
Jablka

Plus

Ovocnářská unie varuje, že v Česku dramaticky ubývá ovocných sadů. Na vině je mimo jiné dovoz zejména levných jablek z Polska. Měl by ohroženým sadům a sadařům pomoci stát? Zatímco biofarmář Jiří Syrovátka vidí chyby v nastavení trhu, zvláště u řetězců a zákazníků, zástupce ovocnářů Martin Ludvík věří, že flexibilnější dotační aktivita státu by pěstitelům pomohla.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ovocnářská unie varuje, že v Česku ubývá ovocných sadů za poslední dekádu o víc než čtvrtinu. Letos prý sadaři budou muset vykácet až milion ovocných stromů, především jabloní, protože se jim jejich pěstování nevyplatí. Stěžují si, že je ničí polská konkurence a že na jednom kilo jablek při aktuálních vysokých nákladech tratí až čtyři koruny. Měl by stát změnit vyplácení dotací a soustředit jen na záchranu jabloní a dalších ovocných stromů? Nebo si za problémy mohou čeští sadaři sami?

  • A proti Karolíny Koubové.

  • Vítám své dva hosty ve studiu. Jsou jimi předseda Ovocnářské unie, viceprezident Agrární komory Martin Ludvík, který pěstuje jablka na rodinné farmě v Dobré Vodě u Hořic. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají