Pro a proti

Omezme akutní péči v regionech, říká poslanec. Hrozí odchod mladých doktorů i horší péče o starší generaci, oponuje šéf nemocnice

Pro a proti

Omezme akutní péči v regionech, říká poslanec. Hrozí odchod mladých doktorů i horší péče o starší generaci, oponuje šéf nemocnice
Mezi hlavními body analýza navrhuje zřízení center excelence, tedy přesun specializované medicíny do velkých nemocnic (ilustrační foto)

Plus

Nová analýza ministerstva zdravotnictví považuje fungování zdravotní sítě u nás za neudržitelné. V plánu na restrukturalizaci se objevuje návrh koncentrovat specializovanou péči do center ve velkých nemocnicích a ty malé vyhradit následné a dlouhodobé péči. Záměr doprovází obavy z omezení dostupnosti zdravotní péče v regionech nebo odchodu mladých lékařů do velkých nemocnic.
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Se bude Karolína Koubová. Děkuji za slovo. Dobré dopoledne. Co je klíčem k efektivnímu fungování zdravotní sítě u nás? Nová kritická analýza ministerstva zdravotnictví systém považuje za neudržitelný a plánuje mimo jiné koncentrovat specializovanou péči do center ve velkých nemocnicích a do těch menších soustředit spíš následnou a dlouhodobou péči v light. Motivem proměny nemocniční sítě má být snižování akutních lůžek, důraz na jednodenní péči. Plus posílení té následné a dlouhodobé. Co všechno by tedy měli dělat velké nemocnice a jaké operace a zákroky by měly zůstat menším? A co to bude znamenat pro pacienta?

  • Pro a proti Karolíny Koubové.

  • Zdravím své dva hosty. Jedním z nich je tam Filip, místopředseda zdravotního výboru PS, místopředseda KDU-ČSL a předseda správní rady VZP. Dobrý den. Dobrý den. Dobré dopoledne. A pozvání přijal také Michal Čarvaš, předseda Asociace českých a moravských nemocnic, která zastupuje malé a střední nemocnice. Rovněž ředitel Nemocnice Prachatice. Dobrý den. Dobrý den i vám. Tak prosím, pane Čarvaš si, kde vidíte hlavní problémy plánu ministerstva zdravotnictví? Vy jste ještě před nedávnem mluvil o tom, že jde o hurá akci. Teď je to nová analýza.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají