Pro a proti

Korespondenční volba? Češi v zahraničí nejsou odrodilci, dlužíme jim to, míní senátor Czernin. Je to zásah do principu rovnosti, oponuje poslanec Vondráček

Pro a proti

Korespondenční volba? Češi v zahraničí nejsou odrodilci, dlužíme jim to, míní senátor Czernin. Je to zásah do principu rovnosti, oponuje poslanec Vondráček
prezidentské volby 2023

Plus

Třetí přímá prezidentská volba přilákala k volebním urnám rekordní počet voličů – 70 procent. V zahraničí dokonce 80 procent. A to i přesto, že někteří voliči cestovali hlasovat tisíce kilometrů. Mělo by Česko umožnit krajanům korespondenční hlasování? „Je to dluh, který našim občanům v zahraničí dlužíme už hodně dlouho,“ říká senátor Tomáš Czernin (TOP 09). „Mám k tomu velké výhrady,“ reaguje poslanec Radek Vondráček (ANO). 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Třetí přímá prezidentská volba přilákala k volebním urnám rekordní počet voličů 70 % zahraničí. Volební účast činila dokonce ještě o 10 % víc, a to navzdory tomu, že řada našich spoluobčanů žijících mimo ČR musela podniknout náročnou několikahodinovou cestu, ať už letadlem nebo autem, aby odvolili. V Česku totiž stále není zavedena korespondenční volba. Přitom senátní novela leží od ledna ve sněmovně. Prosazení korespondenční volby slíbil v našem povolebním vysílání ministr vnitra vít Rakušan.

  • Vedeme do vlády za zákonem o správě voleb a určitě budeme debatovat, jakým způsobem učinit to, aby korespondenční volba se stala součástí české legislativy. Určitě v našem volebním období.

  • Měli bychom následovat příklad 20 zemí EU, kde můžete volební lístek poslat poštou, nebo by korespondenční volba ohrozila stabilitu stávajícího volebního systému. Chtějí jen ty politické strany, kterým by přinesla voličský zisk, a odmítají zase ty, které by s ní nic neměli. Jde o práva voličů nebo o jejich hlasy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají