Pro a proti

Komik má jediný úkol: rozesmát lidi. Ale dobrý vtip často uráží, říká komik Staněk. Můžete říct cokoliv, záleží na prostředí, upozorňuje kritik Fila

Pro a proti

Komik má jediný úkol: rozesmát lidi. Ale dobrý vtip často uráží, říká komik Staněk. Můžete říct cokoliv, záleží na prostředí, upozorňuje kritik Fila
Luděk Staněk, publicista, moderátor

Plus

Humor, který nikomu neubližuje, nikoho neuráží: Je to ideál, o který bychom se měli snažit, nebo jen chiméra? „Naprostá většina humoru je neurážlivá. Vedle toho existuje typ humoru, který má někoho urazit. A je naprosto legitimní,“ míní kritik Kamil Fila. „Humor vzniká v průsečíku mezi realitou, která je bezpečná, a jejím nebezpečným narušením. A může to být i urážka,“ říká stand-up komik Luděk Staněk. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Existují nebo měly by existovat nějaké hranice humoru? Na tuto otázku jsme narazili při jedné z předešlých debat pro a proti, kdy řadu reakcí vyvolala tato formulace redaktorky alarmu Magdaleny Duškové.

  • Existuje humor, který nikoho neuráží. A existuje humor, který jako se nevozí po druhých, ale je prostě vtipný, protože je vtipný. A ten humor, ten bychom měli jakoby usilovat.

  • Tehdejší debatě jsme se toho dotkli jen okrajově. Rozhodli jsme se tedy navázat a věnovat tématu humoru a jeho mantinelů, nebo naopak jeho bezbřehosti. Dnešní pořad. Jak důležitou součástí otevřené společnosti právě vtipy, satira, ironie jsou a jaké otázky je nebo není třeba si klást při jejich tvorbě?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají