Pro a proti

Kniha Nevratné poškození nabízí pohled, který by neměl být umlčován, míní šéfredaktor. Nerespektuje trans osoby, nesouhlasí kritička

Pro a proti

Kniha Nevratné poškození nabízí pohled, který by neměl být umlčován, míní šéfredaktor. Nerespektuje trans osoby, nesouhlasí kritička
Obálka knihy Nevratné poškození

Plus

Nakladatelství Albatros Media vyvolalo vášnivé polemiky poté, co zrušilo vydání kontroverzní knihy Nevratné poškození od americké novinářky Abigail Shrierové. Knihu se následně rozhodlo vydat nakladatelství Bourdon. „Už jsme se dohodli na odkupu překladu a finišujeme na odkupu práv,“ potvrzuje šéfredaktor František Kalenda. „Krok Albatrosu chápu, je zcela legitimní. Bourdon na sebe bere určitou zátěž, kterou typ této publikace přináší,“ míní literární kritička Eva Klíčová. 
Karolína Koubová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Další vášnivé polemiky na bojišti kulturních válek rozproudilo rozhodnutí vydavatelského domu Albatros média ne vydat knihu. Nevratné poškození od americké novinářky Abigail Šrajerové, která takto vysvětluje, proč se rozhodla zkoumat genderovou dysfonii, tedy vážný nesoulad s vlastním biologickým pohlavím. Nula.

  • A i sedm x půl ženu, která v uplynulé dekádě z ničeho nic prudce vzrostl počet dívek, které se identifikují jako transgender. To tady nikdy předtím nebylo. Takže moje kniha zjišťuje, proč to tak je, proč se tolik mladých dívek najednou rozhodne vzdát se ženství a proč jim v tom tolik doktorů, terapeutů a učitelům pomáhá.

  • Kniha s podtitulem jak Trump genderové šílenství svádí naše dcery vzbudila kontroverze už při svém vydání ve Spojených státech v roce 2020 a v Česku. I když Albatros nakonec couvl, chce vydat nakladatelství Burda. On je stopka této knize důkazem cancel culture u nás? Nebo Albatros učinil správné rozhodnutí?

Více z pořadu