Pro a proti

Jen tak poslat peníze na Ukrajinu? K tomu mám velkou nedůvěru, varuje před převodem zmrazeného ruského majetku Ukrajině Cyril Svoboda

Pro a proti

Jen tak poslat peníze na Ukrajinu? K tomu mám velkou nedůvěru, varuje před převodem zmrazeného ruského majetku Ukrajině Cyril Svoboda
Cyril Svoboda

Plus

Estonsko jako první země Evropské unie převede zmrazený ruský majetek na Ukrajinu. Jak by měl Západ naložit se zmrazenými prostředky Ruské federace? Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) varuje před unáhlenými řešeními jednotlivých aktérů a jejich právními dopady, analytik Pavel Havlíček estonskou iniciativu vítá.
Lukáš Matoška

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ti a ptát se bude Lukáš Matoška. Estonsko se chystá zabavit majetek, který zmrazilo po ruské invazi na Ukrajinu. To, co zabaví, chce poslat na pomoc Ukrajině.

  • Je velikost dámy. Šlo z té kompenzace, ale dengue.

  • Estonský ministr zahraničních věcí od maséra Inzellu to odůvodnil tím, že kdo napáchal škody, musí za ně zaplatit kompenzace. Estonsko se stane první zemí EU, která použije zmrazený ruský majetek ve prospěch Ukrajiny. A to ve chvíli, kdy sama Evropská komise zvažuje, jak naložit se zmrazenými prostředky. Na úrovni celé unie se jedná o mnohamiliardové rezervy ruské centrální banky, a taky o majetek jednotlivců napojených na Putinův režim. Mělo by Česko následovat Estonsko a hledat cestu, jak by samo mohlo poslat ruské peníze na Ukrajinu, protože pomoc je nutná hned. Nebo by radši mělo vyčkat na celoevropské řešení, u kterého nebudou žádné pochybnosti, jestli je právně v pořádku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají