Příběhy 20. století

Vždycky jsem se modlil k Panně Marii… Vzpomínky Krále Šumavy Josefa Hasila – 2. část

Příběhy 20. století

Vždycky jsem se modlil k Panně Marii… Vzpomínky Krále Šumavy Josefa Hasila – 2. část
Josef Vávra se svým otcem Josefem Hasilem během návštěvy USA v roce 1993

Plus

Dne 9. května 1949 utekli z nucených prací v dolech v Dolním Jiřetíně u Mostu dva vězni: Antonín Vítek a Josef Hasil. Krátce předtím dostal strážmistr SNB Hasil devět let za „úklady proti republice“: byl zatčen na základě udání, když s kamarádem Vyletou převedl přes hranice několik uprchlíků z komunistického Československa na Západ.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vypráví mi osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období i chvíle velkých Číny.

  • Příběhy 20. století jsou už podruhé věnovaný Josefu Hasilovi, legendárnímu převaděči, jemuž se říkalo Král Šumavy. Připomenu na úvod, že králů Šumavy bylo víc. Lidé tak původně říkali pašerákům, po komunistickém převratu převaděčům a kurýrům, kteří s různými úkoly tajně přecházeli hranice mezi komunistickým Československem a svobodným západem. Říká se, že ten titul náleží v rámci Kyliánovi. Novotný mu nicméně lze doložit, že StB označovala na počátku 50. let za krále Šumavy při západní agenty Jaroslava Kasku, Jana Maška a právě Josefa Hasila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu