Příběhy 20. století

Vaška z Lidic chtěli převychovat v německých dětských domovech, ale nakonec ho doživotně zmrzačili

Příběhy 20. století

Vaška z Lidic chtěli převychovat v německých dětských domovech, ale nakonec ho doživotně zmrzačili
Václav Hanf z Lidic

Plus

Stačí jeho první věta, aby vám přejel mráz po zádech. „Narodil jsem se 5. června 1934 v Lidicích,“ začíná vyprávět svůj příběh pro Paměť národa Václav Hanf. Bylo mu osm let, když jednotky wehrmachtu 10. června 1942 ještě za tmy obklíčily vesnici. Vybavuje si strach, chaos, otázky dospělých: „Co se děje?! Proč? Kam máme jít?“
Michal Šmíd, Mikuláš Kroupa, Vilém Faltýnek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny i zbabělce. Temná období a chvíle velkých činů. Lidé mužové a ženy práce. Ale víme proto, abychom ale také odsoudili a nechci rýpat britskými agenty základ, a jemuž padlo za oběť nejvyšší představitel tvrdých drog a protektor Führer. Generál. A i když před 80 lety, ve středu 27. května 1942 v půl 11. dopoledne v libeňské zatáčce v Praze osm čekali dva vojáci Gabčík a Kubiš na projíždějící Mercedes, ve kterém seděl zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Jak známo, až teprve bomba vržená Kubišem auto zastavila a Heydrich byl střepinou smrtelně raněn. Hned druhý den kriminální komisař Heinz, pan vy jako šéf vyšetřovací komise dostal k dispozici 120 specialistů z celého protektorátu i říše. Asi 200 příslušníků gestapa SD, 1000 vojáků SS, Wehrmachtu, německých a českých policejních složek, které v rojnicích pročesávali lesy i chatové kolonie 5000 měst a obcí. Prohledávali byt po bytu od sklepa po půdu, pátrali po atentátnících. Rozhlas vysílal výhrůžky. Kdo pomáhá atentátníkům nebo něco ví a neoznámí to, bude zastřelen s celou rodinou. Přišlo jen 309 udání. Žádné nikam nevedlo.

  • Proti těmto dnům bude ze strany vlády velmi přísně zakročeno, prostě aby sklepy hnusného zločinu Dr. Beneše muset vracet.

  • Hitler běsnil a zvažoval, že by každého 10. Čecha nechal popravit pro výstrahu. Gestapáci po atentátu mučili stovky odbojářů v Pečkově paláci, aby někdo prozradil útočníky z Libně, což se stále nedařilo. Pak přišel dopis psaný jistým Říhou. Adresoval ho dívce Aničce. Zadržený milenecký dopis naznačil, že by pisatel mohl mít cosi společného s atentátem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají