Příběhy 20. století

Těžké sny lékaře Petra Riesela. K osmdesátému výročí židovských transportů z Plzně

Příběhy 20. století

Těžké sny lékaře Petra Riesela. K osmdesátému výročí židovských transportů z Plzně
Petr Riesel s maminkou Irenou, 1937 nebo 1938

Plus

Před 80 lety zahájili nacisté a jim podléhající úřady protektorátu Čechy a Morava deportace plzeňských Židů. Mezi 18. a 26. lednem 1942 (ve třech transportech označených písmeny R, S a T) muselo odjet do ghetta v Terezíně 2604 mužů, žen a dětí – svobody se dožilo jen 204 z nich. Patřil k nim i tehdy osmiletý Petr Riesel s matkou Irenou a mladším bratrem Hanušem. Smutnému výročí a vzpomínkám lékaře Petra Riesela jsou věnovány nové Příběhy 20. století.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Před 80 lety zahájili nacisté a jim podléhající úřady protektorátu Čechy a Morava deportace Židů z Plzně mezi 18. a 20. lednem 1942. Ve třech transportech označených písmeny r, s a t muselo odjet do ghetta v Terezíně 2600 lidí. Konce nacismu se jich dožilo jen něco málo přes 200. K přeživším patřil i tehdy osmiletý Petr Uvízl s matkou Irenou a mladším bratrem Janem. Právě vzpomínkám lékaře doktora diesel a jsou věnovány dnešní příběhy 20. století, jimiž vás provází Adam Drda. Mohlo by se říct, že oproti lidem, kteří za nacismu kvůli rasové perzekuci ztratili celé rodiny a byly z ghetta deportováni na východ do vyhlazovacích táborů, měl Petr Uvízl vlastně štěstí, neboť se v Terezíně spolu s některými blízkými dočkal konce okupace. Byla by to ovšem hloupost. Jak sami uslyšíte, pobyt v Terezíně nebyl tak strašný jako například pobyt v Osvětimi. Birke přesto v ghettu nedaleko Prahy zemřelo víc než 30000 lidí a život v Terezíně stačil k celoživotnímu otřesu. Mé trauma začalo brzy a trvalo dlouho. V opakujících se snech trvá vlastně dodnes, napsal doktor Wesel roku 2012. Rozhovor, který je základem tohoto pořadu, jsme natáčeli o čtyři roky později.

  • Petr Hýzl přišel na svět roku 933 jako prvorozený syn. Dál už se představí sám.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají