Příběhy 20. století

Starý profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti nečekaně snědl tajný dopis

Příběhy 20. století

Starý profesor filozofie Palouš zachránil disidenty. Při výslechu Státní bezpečnosti nečekaně snědl tajný dopis
Radim Palouš promlouvá k účastníkům demonstrace na podporu prezidenta republiky Václava Havla (19. listopadu 1991)

Plus

V roce 1983 se stal mluvčím Charty 77 takřka šedesátiletý topič a invalidní důchodce, profesor filozofie Radim Palouš. Státní bezpečnost (StB) ho od té chvíle takřka nepřetržitě sledovala, zatýkala a věznila.
Mikuláš Kroupa

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Toto jsou příběhy 20. století.

  • Pořad ČRo a paměti národa neziskové organizace Post Bellum.

  • Při zpracovávání příběhu bývalého politického vězně a disidenta Jana Litomiského, jehož vyprávění naleznete na rozhlasovém webu nebo v podcastových aplikacích jsem pročítal protokoly StB z domovních prohlídek u něj doma a narazil jsem například na seznam zabavené samizdatové literatury. Jeden zabavený samizdat ve vazbě z tuhého kartonu mě zvlášť zaujal dopisy kmotřenci. To je taková útlá knížečka o velikosti sešitu. Mívali jsme jí také doma. Dopisy kmotřenci napsal v roce 1978 prof. filozof, žák Jana Patočky. Úžasný člověk, veselý a moudrý Radim Palouš, v té době topič v invalidním důchodu, signatář Charty 77. Dopisy kmotřenci napsal Radim Palouš jako jakési poselství pro svého kmotřence, a tím je můj bratr František Kroupa.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu