Příběhy 20. století

Policista chtěl ukrást letadlo a uletět na Západ. Udala ho manželka letce RAF. U soudu však omdlela, a tak byl osvobozen

Příběhy 20. století

Policista chtěl ukrást letadlo a uletět na Západ. Udala ho manželka letce RAF. U soudu však omdlela, a tak byl osvobozen
Karel Bažant v roce 2016

Plus

Karel Bažant sloužil jako příslušník SNB na letišti v Karlových Varech. Spřátelil se tu s letci RAF. V září 1948 se domluvili, že ukradnou letadla a před komunistickým pronásledováním uletí zpátky do Anglie. Dopadlo to nečekaně. Všem se podařilo bezpečně dostat na Západ, jen esenbáka Bažanta zatkla StB. Udala ho manželka jednoho z letců RAF.
Mikuláš Kroupa

Němci povolávali během počátku války ročníky 1921 až 1924, v průběhu války povolali i nezletilé. Z celé Evropy muselo nastoupit na otrocké práce asi 13,5 milionu lidí, z toho z protektorátu asi 640 tisíc lidí. Kdo odmítl, tomu hrozila pokuta, vězení nebo deportace do koncentračního tábora.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • I posloucháte vysílání ČRo Plus.

  • Začíná dokument z cyklu příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Přinášíme vzpomínky těch, kdo jí tvořily. Vyprávíme příběhy, na které se zapomnělo nebo se na ně mělo zapomenout. I novodobé české dějiny mají své hrdiny a zbabělce. Temná období.

  • A chvíle velkých činů.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají