Příběhy 20. století

Kvůli Židům se nebrečí. Křišťálová noc a příběh Maxe Mannheimera z Nového Jičína

Příběhy 20. století

Kvůli Židům se nebrečí. Křišťálová noc a příběh Maxe Mannheimera z Nového Jičína
Max Mannheimer se svojí rodinou

Plus

Když v září 2016 zemřel šestadevadesátiletý Max Mannheimer, informovala o tom většina seriózních německých masmédií. Rodák z Nového Jičína přežil Osvětim a další nacistické likvidační tábory, dlouhá léta bydlel v Bavorsku a patřil k výrazným postavám německé veřejné debaty (ještě v roce 2013 prováděl po někdejším koncentračním táboře v Dachau kancléřku Angelu Merkelovou).
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Před 84 lety, přesně devátého listopadu, se odehrál pogrom známý jako krystal na chat neboli Křišťálová noc. Nacistický aparát v roce 1938 zorganizoval a provedl rozsáhlé útoky proti Židům v Německu a ve všech zemích a regionech, které Německo ovládalo. Hořely synagogy, byly vytloukali výlohy židovských obchodů. 100 lidí zemřelo a 30000 skončilo v koncentračních táborech. Od Křišťálové noci už nemohl nikdo pochybovat, jaký osud čeká Židy pod nacistickou vládou. Úplné vyloučení ze společnosti a postupná likvidace, i když zabíjení v plynových komorách si tehdy nejspíš nikdo představit neuměl. Jedním z těch, kdo řádění v oné listopadové noci zažili na území Československa, tedy na těch územích, která byla připojena k říši, byl i pozdější obchodník a výtvarník Max Mannheimu, jemuž jsou věnovány dnešní příběhy 20. století. Pogrom trval do 10., v některých místech až do 11. listopadu 1938. Nacisté potom tvrdili, že Židé svým počínáním sami vyvolali spravedlivý hněv německého lidu. Museli uklidit ulice, zaplatit pokutu ve výši jedné miliardy marek. Pojišťovny nesměli vyplatit pojistné za zničené majetky. A to byl pro všechny včetně Maxem Anaheim z Nového Jičína jenom začátek.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají