Příběhy 20. století
Hledat spravedlnost a chovat se slušně. Vzpomínky právníků na období tzv. normalizace
Příběhy 20. století
Plus
Nedávný případ JUDr. Roberta Fremra, kterého prezident republiky navrhl na post ústavního soudce, znovu otevřel téma komunistické minulosti v justici. Pro připomenutí: už v době Fremrovy nominace se vědělo, že byl krátce členem KSČ a že v roce 1988 jako předseda senátu soudil tzv. kauzu Olšanské hřbitovy – politický proces, který vykonstruovala Státní bezpečnost a který měl také pochopitelně své oběti.
Adam Drda
Přepis epizody
-
Začínají příběhy 20. století. Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.
-
Nedávný případ Roberta Fremra, jehož prezident navrhl na post ústavního soudce, znovu otevřel téma komunistické minulosti v justici. Pro připomenutí už v době nominace, doktore Fremra, se vědělo, že byl krátce členem KSČ a že v roce 1988 jako předseda senátu soudil tzv. kauzu Olšanské hřbitovy. Politický proces, který rekonstruoval a StB. Později vyšlo najevo, že doktor Fremr v letech 83 až pět odsoudil za emigraci, tedy nedovolené opuštění republiky, 172 lidí. Poté server Echo24 přišel s informací, že doktor Fremr poslal v roce 85 do vězení skladového dělníka za politický § hanobení republiky a jejího představitele. Soudce Robert Fremr, ačkoli ho Senát původně prezidentovi schválil, nakonec na kandidaturu k Ústavnímu soudu rezignoval.
-
Chci zdůraznit, že jsem k tomuto rozhodnutí dospěl po déle trvající úvaze. Nevybíravý mediální tlak ze strany některých, a to chci zdůraznit některých médií, protože většina médií se chovala naprosto fér, tak tento tlak byl, i když pro mě a mou rodinu.