Příběhy 20. století

Dívka z korunové mince. Příběh Frederike Hoffmann, rozené Bedřišky Synkové

Příběhy 20. století

Dívka z korunové mince. Příběh Frederike Hoffmann, rozené Bedřišky Synkové
Frederike Hoffmann, rozená Bedřiška Synková

Plus

Na rubu československé jednokorunové mince, kterou se platilo v letech 1957-1992, byla zobrazena dívka v pokleku, sázející do země lípu. Minci si asi pamatuje každý, komu je přes čtyřicet, každý ji míval v kapse. Dlouho však téměř nikdo nevěděl, že předobrazem dívky na reliéfu se stala politická vězenkyně komunistického režimu Bedřiška Synková. Dnes se jmenuje Frederike Hoffmann a jejím vzpomínkám jsou věnovány nové Příběhy 20. století.
Adam Drda

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Začínají příběhy 20. století.

  • Pravidelně v tomto čase se pokoušíme osvětlit známé i zapomenuté události moderní historie. Vyprávíme osudy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. I české dějiny mají své hrdiny a zbabělce, temná období i chvíle velkých činů.

  • Na rubu československé jednokorunové mince, kterou se platilo v letech 1957 až 992, byla zobrazila dívka sázející do země lípu. Nancy ze slitin s převahou mědi si asi pamatuje každý, komu je přes 40, protože každý měl v kapse. Dlouho však téměř nikdo nevěděl, že dívka na koruně byla skutečná. Jejím před obrazem se stala Bedřiška Synková, kterou v roce 1955 českoslovenští komunisté odsoudili ve vykonstruovaném procesu se skauty k mnoha letům vězení. Na minci její portrét tajně umístila sochařka Marie Uchytilová za okolností, o nichž bude ještě řeč. Dívka se dnes jmenuje Frederika Hoffman, české jméno Bedřiška od dětství nemá rád. A můžete si teď poslechnout část jejích vzpomínek. Opravdu jen úryvek, protože příběh Frederika Hoffman je dlouhý a bohatý. Pro paměť národa a ČRo jsme spolu natočili asi osm hodin záznamu. A ještě se k tomu všemu v příbězích vrátíme. Dnešním pořadem vás provází Adam Drda.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají