Osobnost Plus

Díváme se, ale nevidíme. Vizuální informace ve své přemíře už nekultivují, ale zplošťují a degenerují, myslí si kurátor Otto M. Urban

Osobnost Plus

Díváme se, ale nevidíme. Vizuální informace ve své přemíře už nekultivují, ale zplošťují a degenerují, myslí si kurátor Otto M. Urban
Otto M. Urban

Plus

Je spoluautorem výstavy Bolest těch druhých, která právě probíhá v pražském centru současného umění a přináší první pohledy ukrajinských a ruských umělců na válku. Otto M. Urban jako hlavní kurátor DOXu už loni v březnu připojil k aukci uměleckých děl, díky které se vybraly miliony korun na humanitární pomoc na Ukrajině.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už má slovo Lucie Vopálenská. Začíná osobnost. Plus.

  • Jsem vlastně neustále fascinovaný okolním světem, tím, že je možné se nechávat pořád překvapovat. A jsem velice rád, když jsem překvapený, říká muž, který se ovšem už od mládí zabývá dekadencí. Učil na pražské AVU, univerzitách ve Spojených státech, uspořádal mnoho výstav doma i v zahraničí. Pracoval v Národní galerii, ovšem zkritizoval ministra, takže s ní po dvou letech odešel a před třemi lety se stal šéf kurátorem centra současného umění Doks. Historik umění, ale také expert na soudobou výtvarnou tvorbu. Oto Urban je dnešním hostem osobnosti. Plus vítejte. Dobrý den. Dobrý den. A od mikrofonu zdraví Lucie Vopálenská.

  • Mě zaujalo to překvapování, ten váš výrok, který jste pronesl, tuším, že na Vltavě, na naší sesterské stanice. Ale jsou samozřejmě překvapení a překvapení. Když před víc než rokem vtrhla ruská vojska na Ukrajinu, tak jsme byli mnozí překvapeni. Je, asi to nebyl úplně typ překvapení, za které byste byl rád. Předpokládám. Ale co mě zajímá. Vzpomenete si, o čem jste pak začal uvažovat v souvislosti s uměním? Co vás po té invazi a kdy případně začalo napadat už v souvislosti s uměním?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají