Online Plus

Sam Altman je zpět ve vedení firmy OpenAI. „Tahle telenovela musela otřást důvěrou spousty lidí,“ komentuje to Koubský

Online Plus

Sam Altman je zpět ve vedení firmy OpenAI. „Tahle telenovela musela otřást důvěrou spousty lidí,“ komentuje to Koubský
Sam Altman se vrátí na pozici šéfa společnosti OpenAI

Plus

„Připoj se, prosím tě, v poledne na videokonferenci.“ To je zpráva, kterou dostal jeden ze zakladatelů firmy OpenAI a zároveň její výkonný ředitel Sam Altman. Když se 17. listopadu ke konferenčnímu hovoru připojil, dozvěděl se, že ho správní rada s okamžitou platností propouští. Teď už je díky podpoře svých zaměstnanců opět ve vedení firmy.
David Slížek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pět dní trvala interní krize ve firmě. Úplný laik, která je jedním z hlavních tahounů vývoje technologií založených na tzv. generativně umělé inteligenci. O co šlo a jaké může mít i nečekaná situace dopady? To je téma pravidelného přehledu dění ve světě počítačů a internetu, kterým vás dnes provází dat z knížek.

  • On-line plus.

  • Samozřejmě na dálku, přes internet. Vítám u mikrofonu také našeho pravidelného komentátora, redaktora deníku n Petra Koubského. Ahoj Petře. Ahoj. Davide. Připojte se, prosím tě, v poledne na videokonferenci. Nevinná zpráva byla předzvěstí nečekaného kroku, který otřásl firmou. Open já je jednou z nejvlivnějších světových společností vyvíjejících technologie tzv. generativní umělé inteligence koupené já ji před rokem zveřejněním chatbot a chat GPT odstartovala současnou horečku kolem. Já jí technologií onu zprávu dostal jsem Altman, jeden ze spoluzakladatelů a také výkonný ředitel firmy. Když se v pátek 17. listopadu k on-line konferenčnímu hovoru s představenstvem připojil. Dozvěděl se, že její správní rada s okamžitou platností propouští. Důvodem měla být ztráta důvěry, protože údajně nebyl k představenstvu vždy zcela upřímný. To aspoň stálo ve veřejném prohlášení, které firma vzápětí vydala. Spolu s Altmanem se musel poroučet také další spoluzakladatel Greg Abbott. O kmen následoval víkend plný zvratů. Na pozici prozatímního šéfa firmy se vystřídali za jeden den dva lidé. Altman s Bergmanem nejdřív řekli, že založí novou společnost na vývoj AI technologií. Ale brzy poté pro změnu oznámila firma Microsoft, že oba dva zaměstná a s nimi také kohokoliv. Kdo jsem já, odejde. Za propuštěné spoluzakladatele se pak postavila drtivá většina zaměstnanců, která v otevřeném dopise vyzvala představenstvo k odstoupení a Altmana s Bergmanem k návratu do firmy. Ve středu brzy ráno našeho času. Pak já ji zveřejnila zprávu, že se oba do společnosti skutečně vracejí. Tolik tedy takový stručný souhrn dost nebývalého dění ve firmě, která má podle odhadů hodnotu někde těsně pod 100 miliardami dolarů. Petře, vím, že se ta situace zase může během pár hodin třeba úplně změnit. Náš pořad se bude vysílat, tak může být zase všechno třeba jinak. Ale pojďme si přece jenom o krizi v hubený a ne popovídat i s tímto rizikem. Začal bych vlastně tím důvodem, proč se to celé stalo. Víme tedy, co se ten minulý pátek v úplný a je přihodilo. Proč vlastně představenstvo podniklo proti se mu Altmanovi takto razantní krok?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají