Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Protesty, ruský svět, vězení a bolesti hlavy

Názory a argumenty

Týden očima Petra Schwarze: Protesty, ruský svět, vězení a bolesti hlavy
Protestní stávka odborů proti krokům vlády

Plus

Při dni protestů organizovaném odboráři stávkovaly tři čtvrtiny škol od mateřských po střední, průmyslové podniky velké i malé, a dokonce i některé úřady na výraz nesouhlasu s vládní politikou. Kontroverze i mezi odboráři vyvolalo vystoupení jednoho poměrně známého dezinformátora spolu s odborářskými lídry při manifestaci na pražském Malostranském náměstí, ale toho protestující stejně zaplnili jen kus.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Při dní protestů organizovaném odboráři stávkovali tři čtvrtiny škol od mateřských po střední. Průmyslové podniky, velké i malé a dokonce i některé úřady na výraz nesouhlasu s vládní politikou. Kontroverze i mezi odboráři vyvolalo vystoupení jednoho poměrně známého dezinformátora spolu s odborářskými lídry při manifestaci na pražském Malostranském náměstí, ale toho protestující stejně zaplnili jen kus. Premiér Fiala odborářům vzkázal, že je ochoten jednat, ale ne pod nátlakem. A tak se pustil do jednání s lékaři, kteří hrozili, že od pátku nebudou sloužit dobrovolné přesčasy, což znamená, že by se omezila zdravotní péče. Ministr zdravotnictví Válek při vyjednáváních s lékaři a zdravotnickými odbory neuspěl, a tak Fiala bez něj jednal s viceprezidentem Lékařské komory Přádou, který zároveň předsedá sekci mladých lékařů, jež protesty vyvolala. Ve čtvrtek Fiala s předsedou oznámili, že se dohodli, jak na odměny lékařům přidat celkem téměř 10 miliard. A byla to docela sláva. Chvíli pak někdejší ministr financí Kalousek naštvaný, že Fiala jeho spolustraníka válka dost ztrapnilo. Dohodu napadlo s tím, že právně není možná. Stejný názor vyjádřil i sociálnědemokratický exministr zdravotnictví Němeček. Šéf lékařských odborů Kubek celé jednání označilo za hnusné divadlo a přát a upřesnil, že protesty skončí teprve tehdy, až bude dohoda podepsaná tak, že část lékařů od včerejška dobrovolné přesčasy neslouží. Za to je od včerejška v Česku pořádná zima. Máme tu první opravdový zimní víkend se záplavami sněhu. Do zítřka ho má někde napadnout až 40 cm. V Gaze skončilo příměří prodloužené nakonec na sedm dní a opět vypukly boje. Finsko uzavřelo i poslední hraniční přechod s Ruskem, aby zastavilo několik měsíců trvající vlnu žadatelů o azyl z Afriky, blízkého i Středního východu a dalších asijských zemí. Migrantů, které ruské úřady k finské hranici lifrovali. Ruská pravoslavná církev pod vedením svého patriarchy Kirilla vyznala, ke komu vzhlíží. Na církví pořádaném světovém ruském lidovém shromáždění promluvil ze svých výšin na dálku prostřednictvím obrovské obrazovky velký vůdce Putin.

  • Zleva i zprava z pódia doprovázen ohromnými podobiznami Ježíše a přivítán církevní hudbou.

  • Pohovořil o velkém ruském světě, zahrnujícím všechny hlásící se k ruskému jazyku a kultuře třeba i u nás, jichž i Rusko ochráncem, ať chtějí nebo nechtějí. O trojjediném ruském lidu zahrnujícími Ukrajince a Bělorusy, ať chtějí nebo nechtějí, o nutnosti onen ruský lid sjednotit, protože prý jen sjednocené, silné suverénní Rusko je schopno zaručit budoucnost a původní rozvoj jak ruského lidu, pak všech ostatních národů, které v Rusku žili a žijí po staletí sjednocení společným historickým osudem, který pravda těch staletí ve skutečnosti moc nezahrnuje. Do dnešního Ruska pak podle Putina patří i ostatní národy, které v Rusku žijí, ale musí hovořit rusky, protože přestože prim Rusové nejsou nadřazeni, jsou ale tím národem vůdčím. A vizi měl Putin i pro ruské ženy. Prý by měli mít jako jejich babičky a prababičky osm a více dětí. Tuto tradici by měli zachovávat o oživovat. Měla by se pro všechny ruské národy stát normou a způsobem života. Takže shrnuto kanónem fotr bude potřeba. Abych nezapomněl. Podle ruského Nejvyššího soudu je LG být i mezinárodním hnutím a jako takové bylo v Rusku zařazeno na návrh ministerstva spravedlnosti mezi extremistické organizace. Kdyby snad homosexuálové v Rusku měli nějaké připomínky ke svému postavení. Polský prezident Duda jmenoval novou vládu strany Právo a spravedlnost, která má před sebou s téměř stoprocentní jistotou dva týdny existence, než i parlament vysloví nedůvěru. Ve Spojených státech se tři muži vydali do opuštěného vězení uzavřeného kvůli stížnostem na brutální zacházení s vězni a podařilo se jim zamknout sami. Sebe v jedné z cel vysvobodili až přivolaní policisté, kteří rovnou zatkli. A ve Vietnamu lékaři zjistili, že muž stěžující si na bolesti hlavy má nosem až k mozku zaražený jídelní hůlky, o čemž muž nevěděl. Jen si vzpomněl, že se v opilosti porval a nikdo ho přitom do obličeje něčím ostrým bodl. Ať nám nic bolesti hlavy mne působí, přeje posluchačům ČRo Plus sobě i celému světu Petr Schwarz.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají