Názory a argumenty

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Změna valorizace penzí dělá zlou krev ve Sněmovně i ve společnosti. Biden do Kyjeva přivezl zbraně, naději – a sebe. Janktův test české společnosti. Dvojsečný odkaz Nicoly Sturgeonové. Dočkáme se v médiích nového startu? Dobře, bobře.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Připravenost české armády na případný konflikt v Evropě, vládní návrh změny valorizace důchodů či návštěva amerického prezidenta Bidena v Kyjevě nejenom. Tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.

  • Válka v Evropě není nemyslitelná. Bicí nikdo nepřeje a naše členství v NATO snižuje pravděpodobnost, že by nás někdo mohlo ohrozit, uvedl dnes ráno na velitelském shromáždění náčelník generálního štábu české armády Karel Řehka. A právě o naší armádě teď budu mluvit s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Dobrý den. Petře, válku si rozhodně nikdo z nás nepřeje. Ale jak je na takovou eventualitu naše armáda připravena?

  • Pokud bychom vycházeli ze slov náčelníka generálního štábu, tak v tuto chvíli úplně dobře připravena Česká armáda není. Je to důsledkem toho, že byla podfinancovaná, že v době, kdy tedy přicházela s určitými projekty k modernizaci, tak ty projekty mnohdy byly sporné, a to z toho důvodu, že některé zbraně nebo systémy nebyly tak potřebné a některé, které byly pořizovány, tak je provázelo podezření z toho, že jsou předražené a že se tam mohla objevovat korupce, což nepřispívalo k lepší pověsti armády a také k většímu tlaku na politiky, aby vydávali více peněz, protože jak také náčelník generálního štábu zdůraznil, pokud by ČR se zúčastnila nějakého konfliktu, tak by to bylo v rámci NATO a jako členská země NATO máme určité finanční závazky, to znamená, že bychom měli vydávat na armádu dvě % hrubého domácího produktu, což se v minulosti nedělo a v současné době jsme se ještě na tu úroveň nedostali. Takže podle pana Řehky je důležité, aby se armáda na ten konflikt připravil a nelze ho v tuto dobu úplně vyloučit. Nelze ho považovat za nějaké sci-fi, ale musíme s tím počítat a podle toho se na to připravovat, protože bychom se měli připravovat na konflikt odpovídající 21. století a ne na války minule, tak jak jsme toho mohli být v minulosti často svědky. Petře, děkuji. Na slyšenou.