Názory a argumenty

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem
Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Levné potraviny. Smí se to vůbec říkat?; Definice trucovitosti na tři: ANO; ANO Okamuru lehce brzdí; Airbnb je zpátky. Nejen v krizi bydlení si Praha nemůže dovolit takto neregulovaný byznys s byty; Vládce Indie míří k historické výhře; Konkurenceschopnost Evropské unie stále u ledu; Věčná Alla.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mluví i potraviny. Konec jednání vlády s opozicí o důchodové reformě či volby v nejlidnatější zemi světa nejenom. Tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.

  • Nakupovat v Česku potraviny připomíná už několik let i jízdu na horské dráze. Tento stav trvá dosud proti dřívějšku s tím rozdílem, že horská dráha směřuje dolů. Muselo se stát něco výjimečného, protože v žádné jiné zemi k podobné radikální korekci cen nedošlo. Nad statistickými údaji zveřejněnými tento týden se zamýšlí Petr Holub ze serveru seznam zprávy.

  • Obecně vzato potraviny zdražovaly ve všech evropských zemích od roku 2021 skoro o 30 %. Nečekaný je ovšem fakt, že po dubnovém pádu posledních měsíců patří Česko do skupiny zemí, kde byl cenový růst od průměrem. Důvodu bude nepochybně celá řada. Především nelze přehlédnout, že vláda od ledna snížila daň z přidané hodnoty na potraviny o tři %, ovšem potraviny meziročně zlevnily o šest %. Zatímco v průměrné evropské zemi ceny spíše rostly. Tím se nabízí druhé vysvětlení. Tuzemské ceny vystřelily v minulém roce neobvykle vysoko, protože producenti a prodejci využívali inflační příležitost příliš bezostyšně. Lidé ovšem výrazně omezili nákupy a ceny prostě dolů jít museli. Ani takový výklad však není bez chyby. Stejnou inflaci v potravinách v letech 2022 a 2023 zažili zákazníci i v jiných postkomunistických členských státech unie. Při cenovém poklesu však sousedé z východu Čech i dosud nenásledují. Třetím důvodem může být dobrá úroda. Pokud se loni urodilo dost pšenice a ovoce, nemuselo snížení cen přinejmenším producenty tolik bolet. Další detaily prozrazuje pohled na jednotlivé druhy potravin. Víc než v Evropě v tuzemsku zdražoval chléb, pečivo, rostlinné tuky a zelenina včetně brambor. Ve všech případech Česko trpí slabou nabídkou. Tuzemské pekárny jsou příkladem tolik citovaného oligopolu. Výrobu rostlinných olejů srazila do kolen politika, když zařadil olej z řepky do kategorie pohonných hmot. U zeleniny zanevřeli zemědělské velkopodniky. Byla pracovně náročnou produkci a většina druhů se musí ve velkém dovážet. Jednou větou dobrodružný příběh o cenách potravin potvrzuje některé spekulace, kde má tuzemský zemědělsko-potravinářský komplex největší mezery? Něco není v pořádku u zemědělců, jiné nedostatky mají potravinářské firmy a chyby se najdou i v dotační politice státu. Na druhé straně se zdá, že v tuzemském maloobchodu s potravinami funguje konkurence. Dokonce nahrazuje některé nedostatky zdejšího potravinářství například polským a německým dovozem masa a mléčných výrobků. Po letech cenových katastrofa se ocenit, že se nejhorší cenové výstřelky v jedné oblasti maloobchodu dávají do pořádku. Jak ovšem říkají sami zemědělci, při dobrém počasí jen aby nám vydrželo.