Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem
Radko Kubičko, komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Důchody téměř 20 tisíc. Zaplatí Husákovy děti. Vláda versus prezidentští kandidáti. Vládní koalice tápe v zajetí ekonomických dogmat z dílny ODS. Ruský ministr zahraničí Lavrov navštívil Afriku jako posel svobody. Půjde Donald Trump do další prezidentské volby, nebo nepůjde?
Radko Kubičko

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vláda navrhuje vyšší schodek rozpočtu. Důchody. Téměř 20000 zaplatí Husákovy děti. Vládní koalice tápe v zajetí ekonomických dogmat z dílny ODS. Vláda versus prezidentští kandidáti. Ruský ministr zahraničí Lavrov v Africe. A půjde Donald Trump do další prezidentské volby, nebo nepůjde? To jsou titulky našeho komentářového pořadu. Od mikrofonu vás zdraví Radko Kubičko.

  • Názory a argumenty.

  • Ministr financí Zbyněk Stanjura ve středu navrhl vládě zvýšit v novele letošního státního rozpočtu schodek proti schválené podobě rozpočtu o 50 miliard na 330 miliard korun. Vláda návrh schválila v březnu. PS schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun. Připomněl, že původní návrh letošního rozpočtu předložený tehdejší vládou Andreje Babiše počítá se schodkem téměř 380 miliard, takže vláda chtěla šetřit a schodek snižovat. Dokonce kvůli tomu bylo provizorium a nyní navyšuje, což se jistě dá pochopit vzhledem ke krizím a válce na Ukrajině. A ve studiu vítám komentátora ČRo Petra Hartmana. Dobrý den. Dobrý den. Takže dá se to pochopit? Podle mého názoru se to pochopit dá, protože vláda musela reagovat na to, jakým způsobem se vyvíjejí například ceny energií, jaký dopad má inflace na život lidí v ČR, což s sebou nese další a další výdaje a v rámci toho rozpočtu, který schválila sněmovna na začátku nebo v průběhu letošního roku po tom rozpočtovém provizoriu, tak nebylo možné se v rámci toho rozpočtu pohybovat. Je velmi pravděpodobné, že to pochopí i většina v PS, protože tam vláda tu většinu má a takže upravený rozpočet projde a bude tedy platit. Otázkou je, jak bude Fialova vláda hospodařit budoucnosti, protože i tento deficit názorně ukazuje velkou nerovnováhu mezi příjmy a výdaji. A když je Fialova vláda tvrdí, že nechce zvyšovat daně a zatím se jí nedaří snižovat výdaje, tak to je cesta dlouhodobě neudržitelná. Takže uvidíme, jakým směrem se vydá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají