Dvacet minut Radiožurnálu

Valorizace funguje jako sněhová koule, není možné ji pozastavit. Řešením jsou nepopulární opatření, říká k penzím ekonom

Dvacet minut Radiožurnálu

Valorizace funguje jako sněhová koule, není možné ji pozastavit. Řešením jsou nepopulární opatření, říká k penzím ekonom
Peníze (ilustrační foto)

Radiožurnál

Kdy nás demografický vývoj doopravdy donutí zabývat se špatně fungujícím systémem penzí? Co čeká český důchodový systém v příštích letech, až začne odcházet do důchodu generace tzv. Husákových dětí? A opravdu nemohla vláda přistoupit ke změně valorizace penzí dříve než na počátku tohoto roku? Tomáš Pancíř se ptal Filipa Pertolda, ekonoma z výzkumného centra CERGE-EI, který je rovněž členem poradního týmu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co čeká český důchodový systém v příštích letech, až začne odcházet do důchodu generace tzv. husákových dětí? Jak by se měly penze zvyšovat, aby to neohrožovalo veřejné finance. Co všechno by měl zahrnout avizovaná reforma penzijního systému a s jakým předstihem se změny penzijního systému musí dělat, než tím hostem 20 minut Radiožurnálu je ekonom, člen poradního týmu ministra práce a sociálních věcí a zástupce výkonného ředitele výzkumného centra idea při ekonomickém institutu CERGE-EI Filip Pertold. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze.

  • Dobrý den. Děkuji za pozvání. Začnu tématem, které v tomto týdnu intenzivně zaměstnává poslance, tedy snahou vlády o snížení červnové valorizace důchodů. Premiér Petr Fiala včera v tomto pořadu mluvil o tom, že vláda neměla do začátku února žádné signály, že by ta očekávaná červnové valorizace penzí mohla být tak vysoká, že vláda počítal s náklady kolem 20 miliard, ale ve skutečnosti podle vývoje inflace by to mělo být 35 miliard v letošním rozpočtu. Vy jste ekonom, člen poradního týmu ministra Jurečky. Jak je možné, že jste se v odhadů té valorizaci o tolik zmýlili?

  • Tak zrovna ten a toto se na nás nikdo nezeptal. Ale myslím si, že to spíš otázka na prstě úředníky ministerstva práce sociálních věcí. Takto pokud se podíváte na ten vývoj inflace, je je jasné, že byl, jaký je, respektive že prostě prostě rostla. Nicméně je pravda, že tam nějaká asi nejistota byla ohledně toho, jak přesně to dopadne na ten spotřební koš důchodců, protože se počítá prostě důchodcovské inflace, nestandardní inflace. Jak velká ta nejistota byla, i to je otázka číslo dvě. Asi to nedokáže zpětně zpětně přesně jako posoudit. Prostě jsme se dostali tam, kde jsme se dostali, no.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají