Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Pražští rukojmí. Česká společnost není politicky polarizovaná ale spíše rozčtvrcená. Konzistentnost názorů jako prezidentská kvalifikace. Evropa a Maďarsko.
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Polarizace, či spíše rozčtvrcení české společnosti Pražané jako rukojmí svých politiků? Či vyjde Evropská komise vstříc maďarskému premiérovi Orbánovi. Nejenom. Tato témata rozeberou v následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.

  • V Praze se dnes sešli ministři vnitra Česka, Slovenska, Rakouska a Maďarska. Český ministr vnitra Vít Rakušan po jednání uvedl, že si umí představit, že by Česko mohlo přijmout další desetitisíce ukrajinských uprchlíků. Kapacita kvalitního ubytování ale naráží na limity, stejně jako sociální a zdravotní systém. A o tom teď budu mluvit s komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Dobrý den. Petře. Jak je republika na další válečné běžence připravena?

  • Tak věřme, že připravena bude. Musíme to zasadit do kontextu, protože ČR v přepočtu na počet obyvatel má na svém území nejvíce uprchlíků z Ukrajiny. Proto není divu, že ten systém už narazil na své limity. Ať už se to týče ubytování, zajištění sociální zdravotní péče, školy atd.. A proto by mohlo být překvapivé, když ministr Rakušan říká, že ČR je je připravená přijmout další desítky 1000 uprchlíků. On říká ale, že to je by měl být počet velmi omezený a že pokud by k tomu došlo, tak by docházelo k určité improvizaci. Nemyslím tím, že by NATO ČR nebyla připravená, ale že by musela budovat nějaké uprchlické tábory a tam by ten komfort pro ty uprchlíky nebyl nejlepší. Proto je logické, že se pokusí na úrovni EU nějak případně diskutovat s kolegy z ostatních zemí o tom, zda by nemohlo docházet k tomu, že by si mezi sebe ty uprchlíky v případě potřeby přerozdělily. Co se týče toho, jaký je na to ČR připravena, tak by se možná dalo říci, že nejlépe by byla připravena tak, kdyby nebyla potřeba čelit té uprchlické vlně. Ale v tuto chvíli není reálné, že by se válečný konflikt na Ukrajině zastavila. Rovněž není reálné, že by se nějak podařilo odradit Rusko od toho, aby útočilo na ukrajinskou infrastrukturu a vytvářelo podmínky pro to, aby lidé z Ukrajiny pod vlivem těch tíživých životních podmínek nezvažovali opuštění země směrem na západ, což může přinášet různé problémy. Petře, děkuji. Na slyšenou.