Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem

Názory a argumenty

Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Petrem Schwarzem
Petr Schwarz, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Plus

Vláda už svého prezidentského kandidáta má. Andreje Babiše. Lidovci: Malá velká strana ztracená v modernitě. Znát své dějiny je národní zájem. Polský prezident u Miloše Zemana. Zvládne Evropská unie omezené dodávky ruského plynu?
Petr Schwarz

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vládou schválený příspěvek pro rodiny s dětmi, paradoxy česko-polských vztahů či současnost a budoucnost lidovců nejenom. Tato témata rozeberou následující půlhodince Názorů a argumentů naši komentátoři. Příjemný a ničím nerušený poslech přeje Petr Schwarz Názory a argumenty.

  • Rodiny s dětmi do 18 let a čistým ročním příjmem do 1 milionu korun mají dostat jednorázový příspěvek 5000 korun na každé dítě. Včera o tom rozhodla česká vláda a já o tom teď budu mluvit s kolegou, komentátorem ČRo Petrem Hartmanem. Dobrý den Petře. Dobrý den. Je to vládní pokus pomoci potřebným, na které těžce dopadá nynější rychlý nárůst cen. Jak je účinný?

  • Tak je to spíše určité gesto a to gesto zatím ještě nemá oporu v příslušném zákonu. Takže pokud někdo se náhodou chystá na to, že v dohledné době obdrží 5000 korun za dítě do 18 let, tak se ho nyní nedočká. Reálné, že tento jednorázový příplatek by se mohl vyplácet až někdy v létě v srpnu. Je sporné, zda zrovna tímto způsobem se má zlepšit finanční situace rodinám s dětmi. Může se na to člověk dívat z různých úhlů pohledu. Například je ten, zda rodina, která měsíčně hospodaří s 83000 korunami čistého, zrovna potřebuje jednorázový pětitisícový příspěvek, protože právě tato částka se ještě vejde do toho milionového limitu za rok čistého. Nabízí se pochopitelně další pohled a další otázka, zda by nebylo lepší pomáhat rodinám s dětmi v této situaci dlouhodoběji, to znamená, zda by nebylo jednodušší zvýšit příspěvek na děti a netýkalo by se to pouze těch rodin, ale i těch, kteří ty příspěvky vyplácejí, protože pokud by se o tuto dávku mělo žádat, což zatím je velmi pravděpodobné a mělo by se prověřovat, zda lidé tedy splňují ty podmínky, tak to bude další nápor na úřady práce, které už jsou nyní zavaleny množstvím vyplácení nových dávek a dá se říci, že nestíhají. Takže právě ten příspěvek na děti by byl asi i z hlediska administrativy jednodušší, protože tam by nikdo nemusel žádat, protože už lidé dostávají tyto příspěvky a pouze by se zvýšila jeho výše. Zároveň je tam zřejmé, že se to netýká tak rozsáhlého okruhu lidí, ale týká se to skutečně rodin, které tu pomoc potřebují, protože ten příspěvek je vypočítáván z čistého příjmu domácnosti a jeho vztahu k životnímu minimu. Takže to by byla možná daleko lepší a dlouhodobější pomoc rodinám s dětmi je v této tíživé situaci.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají