Názory a argumenty

Petr Hartman: Protesty zrušeny, odboráři a zemědělci nadále nespokojeni

Názory a argumenty

Petr Hartman: Protesty zrušeny, odboráři a zemědělci nadále nespokojeni
Traktory pomalu stoupají na Hradčanskou

Plus

Měli zamířit s traktory do Prahy, místo toho vyjedou maximálně na pole. Řeč je o protestní akci tuzemských zemědělců, která byla svolána na středu 22. května a nakonec byla zrušena.
Petr Hartman

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Měli zamířit s traktory do Prahy. Místo toho vyjedou maximálně na pole. Řeč je o protestní akci tuzemských zemědělců, která byla svolána na středu 22. května a nakonec byla zrušena. Důvodem není dohoda s vládou, ale dění na Slovensku. Po atentátu na premiéra Roberta Fica hodlají rovněž zemědělci přispět ke zklidnění rozjitřené atmosféry v Česku a protestovat nebudou. Následují odboráře, kteří svoji akci už dříve odvolali. Místo dvou demonstrací během jednoho týdne namířených vůči vládě tak bude na chvíli relativní klid. Alespoň co se pohybu nespokojených občanů v ulicích týká. Zrušení protestů totiž neznamená, že by odboráři a zemědělci prosadili svou. Názorným příkladem může být kabinetem navržená změna důchodového systému. Ta zamířila do sněmovny bez ohledu na nesouhlas odborářů a také opozice. Nedá se tvrdit, že kdyby odboráři v úterý 25. května protestovali, bylo by tomu jinak. Zároveň to neznamená, že by další diskuse s vládou úplně ztrácela smysl. V průběhu projednávání příslušného zákona v dolní parlamentní komoře stále existuje prostor pro případné změny. Vzhledem k rozsahu dosavadních odborářských protestů není pravděpodobné, že by úpravy byly zásadní. Spíš se očekává, že budou jen drobné nebo žádné. Pokud něco vládě může při prosazování změny důchodového systému komplikovat život, potom to jsou očekávané a rozsáhlé opoziční obstrukce ve sněmovně. Rovněž zemědělci nejsou s přístupem Fialova kabinetu spokojeni, proto svůj protest pouze odložili. Pokud se nic nezmění, měli by s traktory zamířit do Prahy v úterý čtvrtého června. Za tu dobu se rozjitřené emoce neuklidní. Rovněž není reálné, že by během pár dnů vláda zásadně přehodnotila svůj postoj k tzv. zelené politice nebo k rozsahu a zaměření dotací. Dramatické omezení administrativní zátěže nebo lepší ochrana před dovozy ze zemí mimo EU zase není výlučně v jejich rukách. Je pochopitelné, že když odboráři a zemědělci zatím neprosadili svou, zkouší na vládu tlačit formou protestů. Být například traktory v ulicích mohou lidem komplikovat život. Nebyl dosud rozsah demonstrací takový, aby byl kabinet nucen ustoupit. Zkrátka většinu společnosti nechávají podobné akce v klidu, proto se k nim masivně nepřipojuje. S nadsázkou by se dalo tvrdit, že odbory a zemědělci příliš nešetří atmosféru ve společnosti bez ohledu na to, zda se jejich akce skutečně konají zároveň jejich protesty dosud nevedly k ochromení života v zemi. ČR totiž nepatří ke státům, kde by vyhrocené odborářské akce měly tradici. Pro zklidnění situace ve společnosti by nebylo špatné, kdyby se na tom nic zásadního nezměnilo.

Ostatní také poslouchají