Názory a argumenty

Luboš Kreč: Růžové brýle virtuální reality

Názory a argumenty

Luboš Kreč: Růžové brýle virtuální reality
Brýle na virtuální realitu

Plus

Applu se opět podařilo připoutat k sobě pozornost byznysového a technologického světa. Sociální sítě, ale zdaleka nejen je, zaplavily záběry lidí, kteří se po amerických ulicích a plážích prochází s chytrými brýlemi Vision Pro a gestikulují u toho rukama jako svého času Tom Cruise ve sci-fi filmu Minority Report.

 
Luboš Kreč

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Applu se opět podařilo připoutat k sobě pozornost byznysového a technologického světa. Sociální sítě, ale zdaleka nejen je zaplavily záběry lidí, kteří se po amerických ulicích a plážích prochází s chytrými brýlemi pro a gestikulují u toho rukama jako svého času Tom Cruise ve filmu minority report. Jestli něco firma z kalifornského Cupertino - je to přesvědčit stovky milionů svých oddaných fanoušků, že je čeká lepší život, když si koupí tu kterou její novinku. Ostatně Steve Jobs, legendární zakladatel a dlouholetý šéf Applu, říkal, že lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete. Apple žen, pro které ze všeho nejvíc připomínají lyžařské brýle, jdou přesně tímto směrem. Moc se zatím neví, jak přesně se budou využívat. Neexistuje ani příliš aplikací pro ně. Sám Apollo zůstává poměrně vágní v tom, jaká přesně je jejich faktická propozice. Tedy kromě toho, že nám všem zlepší život to, jak úspěšná firma je při této magické sugesci vyprovokovalo dokonce i Marka Zuckerberga, šéfa a zakladatele Facebooku. Indy poměrně stoický je chladný podnikatel. Natočil video, kde se snaží vysvětlit, proč si myslí, že Apple vyženu pro nejsou žádný game činže rok. A že brýle pro virtuální realitu kvést, které vyrábí jeho firma, jsou mnohem lepší. Řadě ohledů má asi pravdu.

  • Jsou lehčí a levnější, nečouhají z nich žádné kabely, existuje k nim více aplikací a her. Klíčové ale něco jiného. Že totiž ani kvést ani ne polovina žen. Proč nám život nezlepší? Možná je v některých směrech zjednoduší, usnadní nám třeba práci, ale kvalitu života i my můžeme měřit jen těžko. Spíš naopak. Jak poznamenal známý investor a jeden z prvních zaměstnanců Facebooku, samopaly pak je to, co naše společnost potřebuje. Určitě není další digitální hračka, která posílí izolaci každého z nás. Už dnes žijeme kvůli všudypřítomným mobilům a tabletům a sociálním sítím každý ve svém virtuálním mikrosvětě, což umocňuje sociální polarizaci a odcizení. A když tomu všemu nasadíte na hlavu chytré brýle, které ukazují rozšířenou či chcete-li vylepšenou realitu, bude život o to bolestivější, když je sundáme. To neznamená, že máme Apple vy žen pro a další podobné produkty odmítat. Jen není radno z nich dělat další všudypřítomnost. Ostatně pohled přes růžové brýle nikdy moc prospěšný nebyl.