Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Vysvědčení pro vládu je takřka na ručník do ringu

Názory a argumenty

Kateřina Perknerová: Vysvědčení pro vládu je takřka na ručník do ringu
Vláda Petra Fialy nedostala v nedávném průzkumu od Čechů moc dobré vysvědčení. Považují ji za nejhorší od roku 2013

Plus

Nejdříve si zopakujme čerstvá sociologická data. Podle březnového průzkumu volebních preferencí agentury Median by hnutí ANO dostalo 34,5 procenta hlasů, druhá ODS o 20 méně, SPD deset, Piráti 8,5 procenta, Starostové a nezávislí osm. Společnost Kantar CZ přinesla tyto výsledky: zisk Babišova hnutí dosahuje 29,5 procenta, Fialovy ODS dvaceti, Pirátů jedenácti a Okamurovy SPD osmi. V obou případech by strany seskupené do bloků Spolu a PirSTAN dosáhly na sněmovní většinu.
Kateřina Perknerová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vysvědčení pro vládu je takřka na ručník do ringu. Nejdříve si zopakujme čerstvá sociologická data. Podle březnového průzkumu volebních preferencí agentury MEDIAN by hnutí ANO dostalo 34 a půl % hlasů, druhá ODS o 20 méně, SPD 10, Piráti osm a půl %, Starostové a Nezávislí osm. Společnost Kantar CZ přinesla tyto výsledky zisk Babišova hnutí dosahuje 29 a půl %, Fialovi ODS 20, Bartošových Pirátů 11 a Okamurovy SPD osmi. V obou případech by strany seskupené do bloků spolu a PirSTAN dosáhli na sněmovní většinu. Pokud by to lídrům vládních partají stačilo k sebe uspokojení, pak je tu další analýza, jež by jim rozhodně klidu přidat neměla. Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnilo závěry šetření, dle něhož lidé hodnotí Fialův kabinet nejhůř od roku 2013. Kritizují jeho složení, činnost a komunikaci s veřejností. Nejméně jim vadí jeho program a premiér. Jakkoli jde jen o zjišťování momentálních nálad obyvatelstva. Je to pozoruhodný lakmusový papírek kvality vládnutí. To, co ministři napsali do svého programového prohlášení, voliči v podstatě uspokojilo. Co je to platné, když drtivá většina respondentů míní, že si odpovědní politici nedokážou poradit s každodenní agendou, neprojevují dostatečnou rozhodnost a kompetenci pro prosazování vlastních cílů. Naposledy se koaliční šéfové neshodli na zvýšení rodičovského příspěvku. Určitě je to částka, která si zaslouží. Upgrade na něj čeká už šestý rok. Je na to ovšem vhodná doba právě teď. Pakliže předloni lidé dali důvěru stranám, které slibovaly uvést do pořádku veřejné finance, přitom ale nezvyšovat daně a škrtat na výdajové straně, musejí být nyní logicky zklamáni. Lidovci a Piráti se totiž v nástrojích na zkrocení státního dluhu nemohou. Z ODS a TOP 09 shodnou. Petr Fiala ze své asijské cesty vzkázal, že Jurečkovu návrhu na zvýšení rodiče žáků na 350000 korun není příliš nakloněn, neboť zvýšily se výdaje, musí se stejná položka najít nejprve u příjmů a tam je vymeteno. Andrej Babiš se po prezidentských volbách stáhnout a není prakticky vidět. Jeho hnutí ale posiluje. Prof. politologie Fiala může doufat, že propast mezi Babišem a Okamurou vylučuje jejich budoucí spolupráci, avšak těžko může vsadit na to, že za dva roky ve volbách neuspěje třeba Reichlova strana pro a kdyby se zmátořili sociální demokraté, jejich podporu nezíská. Šmardová partaj striktně odmítá všechny kroky, které snižují penze nebo by mohly směřovat ke zdražení potravin a bydlení. Do léta by měla spatřit světlo světa jak Jurečkova důchodová reforma, tak Stanjurův úsporný balíček. Největší otazník se momentálně vznáší nad tím, zda se na těchto klíčových zákonech dohodne celá pětikoalice. Bouři nevole mimo Strakovy akademie se totiž očekávat zcela jistě.

Ostatní také poslouchají