Názory a argumenty

Apolena Rychlíková: Airbnb je zpátky. Nejen v krizi bydlení si Praha nemůže dovolit takto neregulovaný byznys s byty

Názory a argumenty

Apolena Rychlíková: Airbnb je zpátky. Nejen v krizi bydlení si Praha nemůže dovolit takto neregulovaný byznys s byty
Postel, ložnice, ubytování, Airbnb (ilustrační foto)

Plus

Tytam jsou doby, kdy se důsledkem pandemie covidu-19 ukázalo, jak silně je širší centrum Prahy postiženo krátkodobými pronájmy, známými hlavně pod jménem nejslavnějšího poskytovatele – Airbnb. Podle analýzy pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) v hlavním městě po pandemii covidu opět přibývá nemovitostí, které jsou pronajímány ke krátkodobému ubytování. 
Apolena Rychlíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ty tam jsou doby, kdy se důsledkem pandemie COVID-19 ukázalo, jak silně je širší centrum Prahy postiženo krátkodobými pronájmy známými hlavně pod jménem nejslavnějšího poskytovatele Airbnb. Podle analýzy Pražského institutu plánování a rozvoje v hlavním městě po pandemii COVIDu opět přibývá nemovitostí, které jsou pronajímány ke krátkodobému ubytování. Celosvětově rozšířený problém je vzhledem k četným negativním dopadům na místní obyvatele i běžné ubytovací služby regulováno z mnoha evropských městech. Praha a spolu s ní i další česká města však stále přešlapují na místě. Mimo jiné i proto, že nedokáží adekvátně vymáhat již existující normy a nařízení. Třeba o platné kolaudaci, podle které se prostory zkolaudované jako byty nesmí používat pro ubytovací služby. Obyvatelé hlavního města, kteří vedle bytů na krátkodobý pronájem musí žít, dlouhodobě upozorňují na nesnesitelnost tohoto byznys modelů. Běžně dochází k ničení domovních prostor, nedodržování nočního klidu, neurvalému chování návštěvníkům. Krátkodobé pronájmy zasahují také do služeb, které se v místech, kde dochází ke koncentraci ubytoven, mění pro potřeby turistů. A v neposlední řadě se Airbnb výrazně podílí na vylidňování širšího centra a zvyšuje nedostupnost bydlení. Nová data i pro nás v lecčem vrací do období před rokem 2020. Ukazuje se, že Airbnb znovu ovlivňuje život ve městě. V březnu 2023 se v Praze nabízelo 7930 jednotek Airbnb. Většina nabízených jednotek má dlouhodobě formu pronájmu celého bytu. Sektoru ubytování pouze formou sdílených pokoji lze v Praze považovat za prakticky neexistující. Téměř 80 % jednotek nabízejí hostitelé, kteří v Praze pronajímají dva a více jednotek. Na jednoho hostitele připadá pronájem 2,8 jednotek. Nabízené pronájmy se v Praze extrémně koncentrují do centra města. V historickém jádru tvoří nabídky více než jednu desetinu bytového fondu. Ne tzv. sdíleném ubytování není až na výjimky sdíleného nic. Na trhu se vyskytují velcí hráči vlastnící vyšší jednotky a klidně i vyšší desítky bytů. Airbnb, další krátkodobé pronájmy už dávno vytvořili svou vlastní byznysovou logiku, která však tvrdě dopadala na dlouhodobé obyvatele Prahy i z jiných měst. Z domovních prostor se staly prostory veřejné ubytovny, kde se bez jakéhokoliv dohledu, jakékoliv možnosti odmítnutí točí noví a noví lidé, kteří zcela logicky nemají k daným místům a jeho obyvatelům žádný vztah. Mimo to ale Airbnb rozbijí sousedské komunity. Funguje na principu privatizace zisků a přenášení nákladů na veřejnost a navíc může i zvyšovat nájemní hladinu ve svém okolí. A především v době krize bydlení se jedná o bohapusté plýtvání již existujícími byty, které byly přitom zkolaudovány na něco úplně jiného, než že provozovna turistické ubytovny. Může si něco takového Praha skutečně dovolit, když už dlouhá léta patří v oblasti bydlení k těm nejméně dostupný městům v Evropě?

Ostatní také poslouchají