Návraty do minulosti

Železná opona bránila volnému pohybu lidí, zboží i informací. Její pád přišel v roce 1989

Návraty do minulosti

Železná opona bránila volnému pohybu lidí, zboží i informací. Její pád přišel v roce 1989
Berlínská zeď z dominových kostek se řítí k zemi

Rádio vašeho kraje

„Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se nad Evropou snesla železná opona.“ Tuto větu pronesl ve slavném Fultonském projevu na jaře 1946 Winston Churchill.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Železná opona. Od Štětína na Baltu po Terst na Jadranu se nad Evropou snesla železná opona. Tuto větu pronesl ve slavném v loňském projevu na jaře 946 Winston Churchill. Pojmenoval tak rozdělení kontinentu na dvě sféry vlivu. Tehdy šlo ještě o zjednodušující metaforu, ovšem brzy získala železná opona skutečnou podobu. Západní státy založené na demokracii a země východního bloku ovládané totalitou Sovětského svazu, začaly oddělovat zdi, ostnaté dráty, ploty nabité elektřinou a minová pole. Volnému pohybu lidí, zboží a informací nebránila jen tato hmatatelná bariéra, ale i systém politických a ekonomických omezení.

  • Na našem území se železná opona začala budovat po převzetí moci komunisty v roce 1948 a neprostupně uzavřela hranice s tehdejším západním Německem a Rakouskem. Pád železné opony přišel v roce 989 a jeho největším symbolem bylo zbourání berlínské zdi. V Československu pak byl zlomovým okamžikem přestřižením ostnatých drátů, čehož se osobně ujal nový ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Více z pořadu