Návraty do minulosti

Založení Kašperku inicioval císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů

Návraty do minulosti

Založení Kašperku inicioval císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů
Kašperk

Rádio vašeho kraje

Nejvýše položený královský hrad na našem území najdeme na Šumavě nedaleko Kašperských Hor. Jeho založení inicioval roku 1356 císař Karel IV. a měl k tomu hned několik dobrých důvodů.
Jan Herget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Kašperk nejvýše položený královský hrad na našem území najdeme na Šumavě nedaleko Kašperských hor. Jeho založení inicioval roku 1356 císař Karel Hrdý. A měl k tomu hned několik dobrých důvodů. Zejména potřeboval ochránit hranici Čech a sousedního Bavorska. Ještě důležitější byla však ochrana nerostného bohatství. Okolní krajina totiž podzemí ukrývala zlatou rudu a ve středověku se podél toku řeky Otavy rýžovalo i těžilo zlato. Oblastí proto procházela jedna z větví Zlaté stezky vedoucí z Pasova do Čech. Období největší slávy zažil hrad Kašperk. V 15. století pak vlivem nedostatku financí a v důsledku rozprodávání okolních pozemků chátral, až ho roku 1616 odkoupilo nedaleké město Kašperské Hory, kterému patří dodnes. Kašperk je v současnosti částečně opravený, a proto láká 1000 turistů ročně. Hrad mají také v oblibě filmaři pro svou mimořádně úspěšnou pohádku Anděl Páně si ho vybral režisér Jiří Strach a každý, kdo Kašperk navštíví, si při pohledu na něj snadno vybaví taškařice anděla Petronela a čerta Burian.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu