Návraty do minulosti

Za vznikem lázní v Poděbradech stálo velké sucho a obyčejné vrtání studny, aby se našel nový zdroj vody

Návraty do minulosti

Za vznikem lázní v Poděbradech stálo velké sucho a obyčejné vrtání studny, aby se našel nový zdroj vody
Lázeňský park a moderní kolonáda v Poděbradech

Rádio vašeho kraje

Podle hlavního zaměření těchto lázní se vžilo heslo „na srdce jsou Poděbrady“. Kořeny zdejšího lázeňství sahají do první poloviny 18. století, kdy u pramene poblíž Havířského kostelíka vznikly primitivní železité lázně.
Jitka Škápíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie. Lázně Poděbrady.

  • Podle hlavního zaměření těchto lázní se vžilo heslo na srdce jsou Poděbrady.

  • Kořeny zdejšího lázeňství sahají do první poloviny 18. století, kdy po pramene poblíž havířského kostelíka vznikly primitivní železité lázně. Od počátku minulého století se píše historie současných poděbradských lázní uhličitý. Všechno to začalo velkým suchem a obyčejným vrtáním studní. Majitel panství Arnošt Filip Hohenlohe musel hledat nový zdroj vody pro poděbradský zámek i město, a tak byl v hloubce skoro 100 m objeven silný pramen uhličité minerální vody. Místní lékař Bohumil Bouček knížete přesvědčil, aby zde založil lázně. Pán na jeho rady dál a dobře udělal.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají