Návraty do minulosti

Wolfgang Amadeus Mozart: Hudebního génia oplakávali v Praze, ve Vídni jeho skonu nevěnovali pozornost

Návraty do minulosti

Wolfgang Amadeus Mozart: Hudebního génia oplakávali v Praze, ve Vídni jeho skonu nevěnovali pozornost
Wolfgang Amadeus Mozart

Rádio vašeho kraje

Hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart navštívil několik českých a moravských měst. Třeba v Brně vystupoval už jako jedenáctiletý. V dospělosti však nejčastěji jezdil do Prahy, kde při svých návštěvách pobýval u přátel Duškových na Bertramce.
Marek Mojžíšek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie.

  • Wolfgang Amadeus Mozart. Hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart navštívil několik českých a moravských měst. Třeba v Brně vystupoval už jako jedenáctiletý. V dospělosti však nejčastěji jezdil do Prahy, kde při svých návštěvách pobýval u přátel Duškových na Bertramce. Poprvé přijel v roce 1786 po premiéře Figarovy svatby, která zde měla daleko větší úspěch než ve Vídni. Na cestu se složili hudebníci i milovníci opery, aby si skladatel mohl pražskou verzi poslechnout za svého pobytu i pak také v Nosticově divadle dirigoval. O den dříve, 19. ledna 1787, uvedl tamtéž i premiéru své symfonie d dur. Pražské další pobyt je pak spojen s Donem Giovannim, jehož premiéru opět dirigoval osobně Nosticovou nyní Stavovské divadlo je jediným operním domem na světě, kde Mozart dirigoval a který stále stojí. Naposledy se Mozart do Prahy podíval při uvedení opery a Klement tady tyto v roce 1791. Tehdy ale nebyl slavný skladatel v centru dění. Opera se hrála na počest korunovace císaře Leopolda druhého českým králem. Krátce nato Mozart zemřel. Zatímco ve Vídni tomu nevěnovali pozornost, v Praze se uskutečnila smuteční slavnost, které se zúčastnily 1000 lidí.

  • Návraty do minulosti s Vojtou Kotkem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají