Návraty do minulosti

Nejchladnějším místem v České Sibiři je oblast Koňská. Neoficiálně tu naměřili mrazy pod minus čtyřicet

Návraty do minulosti

Nejchladnějším místem v České Sibiři je oblast Koňská. Neoficiálně tu naměřili mrazy pod minus čtyřicet
Výhled z rozhledny v mlžném oparu, za pěkného počasí je vidět hrad Buchlov, Kroměříž, Otrokovice i Zlín

Rádio vašeho kraje

Na mapě České republiky najdeme s trochou nadsázky celý svět. Máme českou Kanadu, českou Saharu a také českou Sibiř.
Daniel Kupšovský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Návraty do minulosti, významné události, osobnosti a vynálezy naší historie, Česká Sibiř.

  • Na mapě ČR najdeme s trochou nadsázky celý svět. Máme Českou Kanadu, českou Saharu a také Českou Sibiř. Označuje se tak náhorní plošina na rozhraní středních a jižních Čech v nadmořské výšce 400 až 700 m, která se vyznačuje drsnými klimatickými podmínkami.

  • Autorem názvu Česká Sibiř byl novinář Jan Herben. Použil ho poprvé v roce 907 ve svém fejetonu v České Sibiři v deníku čas. Líčí v něm své zážitky, kdy se s malířem Antonínem Slavíčkem vydali z před jarní Prahy na kontrolu Herbenova letního sídla v Hostišově, je čekal i závěje, mrazivý vítr a sněhová vánice. Nejchladnějším místem v České Sibiři je oblast koňská. V roce 1929 tam naměřili ovšem neoficiálně teplotu - 42,2 desetiny °C. V České Sibiři se nachází řada přírodních rezervací a chráněných území, která jsou domovem řady vzácných a ohrožených druhů rostlin a zvířat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají